Poznań: dawna szkoła odzyskuje blask. Ceglana elewacja jak nowa

Trwają prace, dzięki którym zabytkowy budynek przy ulicy Słowackiego w Poznaniu odzyskuje dawną świetność. Jego ceglana elewacja jest dokładnie oczyszczona i uzupełniona. To budynek dawnego kompleksu szkolnego z przełomu XIX i XX wieku.

Po zakończeniu prac budynek będzie siedzibą Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty na Jeżycach. To jedna z piękniejszych części Poznania, której charakterystycznym elementem są okazałe wille i zdobione kamienice.

Mieszkańcy przechodzący ulicą Słowackiego z pewnością dostrzegli już efekty renowacji elewacji południowej, gdyż zostało tam zdjęte rusztowanie. Cegły zostały oczyszczone, a wszelkie ubytki uzupełnione. Teraz wykonawca przeprowadza podobne prace na elewacji północnej, czyli od podwórza. Zmieniają się także dwie pozostałe, mniejsze ściany szczytowe. Wiele dzieje się także w środku – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Prace wewnątrz związane są ze zmianą funkcji budynku. Znajdujące się tam pomieszczenia zostaną dostosowane do potrzeb Centrum. Dawne sale szkolne zostały podzielone na mniejsze biura. Zachowane zostaną historyczne drzwi wewnątrz. Podczas prac usuwane są nieoryginalne warstwy farby, dzięki czemu drzwi mają odzyskać swój pierwotny kolor.

Piwnice budynku zostaną osuszone i ocieplone warstwą izolującą fundamenty. Ułożono już większość tzw. tynków oddychających, które dostosowano do specyfiki historycznego budynku. Wszystkie prace prowadzone są w konsultacji z konserwatorem zabytków. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie przypomniała, że remont kondygnacji od pierwszej do szczytu przeprowadzono już w poprzednich latach.

Czym zajmuje się Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty? To stosunkowo młoda instytucja powołana do życia przez Radę Miasta w 2020 r. Centrum obsługuje administracyjnie, finansowo oraz organizacyjnie placówki edukacyjne, których organem prowadzącym jest miasto Poznań.

Zespół szkolny przy ulicy Słowackiego w Poznaniu składa się z kilku budynków, które zaprojektował Heinrich Grüder na przełomie XIX i XX wieku. Najstarszy budynek zbudowano w 1895 r., pozostałe części oddawano do użytku aż do 1914 r., kiedy zbudowano salę gimnastyczną. Część tego kompleksu nawiązuje do gotyku, a część do baroku. Wśród detali architektonicznych można znaleźć elementy nawiązujące do architektury klasycznej czy uproszczonej secesji. Do rejestru zabytków kompleks został wpisany w 1984 r.

źródło zdjęć: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Czytaj też: Poznań | Elewacja | Zabytek | Cegła | Metamorfoza | Polecane | whiteMAD na Instagramie