Ekologiczne demonstratory

Poznań: ekologiczne demonstratory trafiają do przedszkoli

Ekologiczne demonstratory to konstrukcje, które umożliwiają najmłodszym odkrywanie zagadnień związanych z ekologią. Coraz więcej takich obiektów trafia do poznańskich przedszkoli.

Demonstratory to nie są nudne plansze. Idea jest taka, że dzieci odkrywają tematy dotyczące ochrony środowiska przez wchodzenie w interakcję z gadżetem. W ramach edukacyjnej akcji dzieci między innymi sadzą rośliny w rabatach i mogą bawić się w wierzbowych szałasach.

W sumie ekologiczne demonstratory trafiły już do 30 przedszkoli w Poznaniu. Do końca listopada tego typu konstrukcje pojawią się w kolejnych 11 placówkach. Demonstratory wykonane są z naturalnych materiałów. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród najmłodszych. Dodatkowo dzieci zyskują możliwość częstszego kontaktu z przyrodą, zarówno w formie zajęć jak i swobodnej zabawy, co wpływa korzystanie na ich rozwój.

Projekt instalacji demonstratorów realizuje Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Wśród przygotowanych demonstratorów znaleźć można między innymi rabaty wypełnione ziemią do nasadzeń roślinnych, wierzbowe szałasy, żywostoły (umożliwiają obserwację rosnących roślin), stacje meteorologiczne, jagodowniki z krzewów owocowych czy domki dla owadów.

Ekologiczne demonstratory
Domek dla owadów i rabaty w przedszkolu numer 87

Opisane działania łączą się ściśle z innym projektem, jakim jest tworzenie na terenie poznańskich przedszkoli naturalnych placów zabaw. Przedsięwzięcie zakłada, że oprócz tradycyjnych urządzeń zabawowych dzieci wykorzystują na co dzień naturalne elementy przyrody. Tak zaaranżowane miejsce to bardziej “ogród zabaw” niż “plac zabaw”. Daje ono maluchom i ich opiekunom możliwość bezpośredniego doświadczania przyrody, a w skali miasta tworzy dodatkową przyjazną zieloną przestrzeń. Naturalne place zabaw funkcjonują obecnie w 15 przedszkolach. Jeszcze w tym roku powstanie 5 kolejnych.

Czytaj więcej: Ekologia | Edukacja | Poznań | Park

źródło: UM Poznań