Poznań: historia komunikacji miejskiej na siedziskach

Kolorowe siedziska ozdobiły tramwaj Moderus Gamma należący do floty pojazdów MPK Poznań. Dzięki nim historia komunikacji miejskiej będzie towarzyszyć podróżnym każdego dnia. Jeśli siedziska spodobają się mieszkańcom będą mogły trafić do kolejnych pojazdów.

To element testu materiałów obiciowych. Na siedziskach można zobaczyć fotografie prezentujące najważniejsze wydarzenia z dziejów komunikacji miejskiej w Poznaniu: od uruchomienia dorożek w 1865 roku, poprzez pierwszy tramwaj konny (1880 rok), pierwszy tramwaj elektryczny (1898 rok), pierwsze autobusy (1925 rok), uruchomienie kolejki wąskotorowej Maltanka (1972 rok) aż po wprowadzenie do ruchu liniowego autobusów elektrycznych (koniec 2019 roku). Znajdujące się w pobliżu – w ramkach – kody QR pozwolą uzyskać więcej informacji na temat historycznego i wykorzystywanego obecnie taboru.

To przedsięwzięcie to kontynuacja prowadzonych testów siedzeń, poznawania możliwości, jakie dają nam w tym zakresie nowe technologie, a jednocześnie możliwość przybliżenia pasażerom historii komunikacji miejskiej, co jest szczególnie istotne dzisiaj, w przeddzień dnia św. Katarzyny, patronki tramwajarzy – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.

Prezentacja zdjęć na siedzeniach jest możliwa dzięki zastosowaniu naszego najnowszego rozwiązania, czyli tkaniny nadrukowywanej. Jako pierwsi na świecie jesteśmy w stanie nadrukować zdjęcia na tkaninie wykorzystując aż do 90 000 kolorów – mówi Oskar Górski, przedstawiciel firmy Camira Fabrics, która jest partnerem projektu.


Nowe tkaniny obiciowe zastosowane w tramwaju to dalszy ciąg testów, o których MPK informowało na początku lipca: w autobusie o numerze bocznym 1001 zamontowano wówczas siedzenia ze sztucznej skóry oraz tkanin runowych firmy Lantal. Teraz – w tramwaju o nr. 628 – sprawdzane są rozwiązania zaproponowane przez firmę Camira, która jest dostawcą kompletnych tekstylnych rozwiązań do wnętrz pojazdów, oferującym tkaniny runowe oraz skóry sztuczne i naturalne oraz firmę MK Seats, świadczącą usługi projektowania, produkcji, montażu i serwisu foteli nie tylko dla pasażerów, ale także prowadzących pojazdy.

Przed podjęciem ewentualnej decyzji o zmianie wymogów związanych z siedzeniami do nowo kupowanych pojazdów, chcemy sprawdzić, jakie materiały są dostępne na rynku i jak sprawują się podczas codziennej eksploatacji. Musimy wiedzieć, czy łatwo je utrzymać w czystości, czy są odporne na zabrudzenia, czy są wytrzymałe, odporne na ścieranie, blaknięcie i wybarwianie. Na te elementy będziemy zwracać uwagę – dodaje Krzysztof Dostatni.

Swoje opinie będą mogli przesyłać – w internetowej ankiecie – także mieszkańcy, którzy podczas podróżowania tramwajem z numerem bocznym 628 będą mogli sprawdzić, czy materiały na siedzeniach są praktyczne i estetyczne: mpk.poznan.pl.

źródło: MPK Poznań, UM Poznań

Czytaj też: Komunikacja miejska | Poznań | Detal | whiteMAD na Instagramie