Poznań: las zamiast pola golfowego. Posadzono już 28 tysięcy drzew!

Teren dawnej szkółki roślin ozdobnych w Krzyżownikach zmienia się las. Przed laty miasto planowało tu stworzyć luksusowe pole golfowe. Dzięki zmianom planów poznaniacy zyskają w sumie 270 tysięcy nowych drzew.

Zakończył się I etap nasadzeń, który objął teren o wielkości 5 hektarów. W ramach akcji posadzono 27 900 sztuk rodzimych sadzonek drzew liściastych. Ze względu na warunki były to przede wszystkim dęby i lipy drobnolistne z domieszką buków, klonów i brzóz. Akcję sadzenia drzew przeprowadził zarządca terenu – Zakład Lasów Poznańskich, przy współudziale partnerów – firm Reforest’Action i Green-Up.

Cieszę się, że metamorfoza terenu w Krzyżownikach przebiega zgodnie z planem. Mieszkańcy i mieszkanki Poznania potrzebują takich miejsc. Las to nie tylko świetne miejsce do rekreacji i wypoczynku, ale również naturalna tarcza, która chroni przed zanieczyszczeniami powietrza, wysokimi temperaturami i przeciwdziała skutkom zmian klimatu. Inwestowanie w przyrodę i zieleń to inwestowanie w przyszłość naszą, naszych dzieci i wnuków – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Cały obszar dawnej szkółki roślin ozdobnych w Krzyżownikach ma powierzchnię około 60 ha, z czego ponad połowa (32 ha), jest porośnięta zielenią wysoką. Zagęszczenie drzew w tym miejscu jest jednak bardzo nieregularne – dlatego planowane są tam dodatkowe nasadzenia. Pozostały obszar, nieporośnięty zielenią wysoką (o powierzchni 23 hektarów) zostanie zalesiony.


Decyzję o zalesieniu działek pomiędzy ulicami Słupską, Polanowską i Białoborską w Krzyżownikach prezydent Jacek Jaśkowiak podjął w lipcu 2019 r. Już w październiku 2020 r. zabezpieczono cały teren i udostępniono go mieszkańcom (m.in. zlikwidowano elementy zagrażające bezpieczeństwu i przygotowano ścieżki dla pieszych). Z sadzeniem drzew trzeba było jednak poczekać na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu (wcześniej w tym miejscu planowane było bowiem powstanie pola golfowego). Uchwałę w tej sprawie miejscy radni podjęli na sesji 9 grudnia.

Kolejne drzewa w tym miejscu będą sukcesywnie sadzone w następnych latach.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Las | Poznań | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań