Poznań ma najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Gigantyczna ławka urzekła jury

Skwer na Chwaliszewie w Poznaniu zdobył tytuł najlepiej zaprojektowanej przestrzeni publicznej w Polsce. Zaprojektował ją Paweł Grobelny, który zaproponował w tym miejscu powstanie ogromnego siedziska.

Podczas Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wręczone zostały ogólnopolskie nagrody architektoniczne. W kategorii „Przestrzeń Publiczna” spośród piętnastu nominowanych realizacji zwyciężył poznański projekt autorstwa Pawła Grobelnego.

Projekt skweru na poznańskim Chwaliszewie z centralnym siedziskiem w kształcie okręgu został uznany przez jury konkursu za najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Okrąg wykonany z cortenu i drewna bangkirai jest punktem centralnym skweru. Jest to przykład otwartej formy mebla miejskiego – nie do końca określonej, pozostawiającej różne możliwości użytkowania przez samych mieszkańców i turystów. Platforma umożliwia leżenie, organizowanie pikników – traktowanie tego miejsca jak przydomowego tarasu, ale w przestrzeni publicznej.

Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się projektowaniem przestrzeni publicznych. Ławki jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym miejskim parku w Szanghaju. Do dzisiaj funkcjonuje także kino plenerowe zrealizowane dla belgijskiego Centrum Sztuki Współczesnej w Strombeek. Paweł Grobelny jest także autorem mebli miejskich dla podparyskiej dzielnicy biznesu La Defense.

Do 15 kwietnia w CK Zamek można także oglądać wystawę „Akupunktura miasta”, której kuratorem jest Paweł Grobelny. Wystawa opowiada o najlepszych przykładach drobnych interwencji ulepszających przestrzenie publiczne polskich miast.

źródło: www.pawelgrobelny.com

Zobacz też:

Polak zaprojektował mebel, który trafił do muzeum w Budapeszcie