Poznań: miasto dopłaci do budowy ogrodów wertykalnych i zielonych dachów

W Poznaniu rusza program, w ramach którego mieszkańcy mogą liczyć na finansowe wsparcie w przypadku chęci budowy ogrodów wertykalnych i zielonych dachów na swoich budynkach.

Zespół, który zajmie się dofinansowaniem zielonych projektów został powołany pod koniec ubiegłego roku. Jego członkami są radni, społecznicy i urzędnicy. To oni przygotują pilotażowy program wsparcia finansowego dla mieszkańców, chcących stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy.

Wszystkie podjęte działania mają na celu promocję zielonych ścian zewnętrznych i dachów. Zależy nam, aby powstawały one zarówno na już istniejących, jak i projektowanych budynkach – tłumaczy Przemysław Surdyk, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP, przewodniczący nowo powołanego zespołu.

Budowa zielonych dachów i ogrodów wertykalnych to odpowiedź na zmiany klimatyczne i problem zanieczyszczenia powietrza. Zielone powierzchnie podnoszą komfort życia mieszkańców i poprawiają izolację termiczną budynków. Dodatkowo zatrzymują wodę deszczową w podłożu, spowalniając odprowadzanie jej do kanalizacji.

Zarówno zielone ściany, jak i dachy poprawiają komfort akustyczny – redukują hałas na zewnątrz i wewnątrz budynku. Oczyszczają powietrze poprzez filtrowanie pyłów, przetwarzają CO2 w tlen w procesie fotosyntezy. Rośliny tworzą naturalną warstwę ogniotrwałą. Dają schronienie dla ptaków, motyli i pożytecznych owadów, co jest bardzo pożądane zwłaszcza zwartej zabudowie miejskiej – wylicza Przemysław Surdyk.


To nie koniec atutów. Budynki z zielonymi powierzchniami są atrakcyjne na rynku nieruchomości. W przypadku sprzedaży budynku z zielonym dachem właściciel może po prostu liczyć na większy zysk.

Czytaj też: Poznań | Zieleń | Ekologia | Ciekawostki

źródło: UM Poznań