Do testów wybrano zmodernizowany tramwaj Siemens Combino. Tramwaj z panelami fotowoltaicznymi będzie magazynował energię, którą zasilane będą urządzenia na pokładzie.
Testy rozwiązania pozwolą sprawdzić, ile w ruchu liniowym mogą wygenerować panele słoneczne umieszczone na dachu tramwaju. Ich zakończenie pozwoli określić, w jakim celu tak pozyskaną energię wykorzystać. Póki co będą z niej mogli korzystać pasażerowie.
Tramwaje Siemens Combino jeżdżą po ulicach Poznania od 2003 roku. Dziś MPK Poznań posiada 14 takich pojazdów. Starzejąca się flota wymaga modernizacji, dlatego miasto prowadzi proces przeglądu elementów konstrukcji oraz wszystkich zamontowanych urządzeń, podzespołów, instalacji i wyposażenia oraz – w razie konieczności – ich naprawy, modernizacji bądź wymiany.
Pierwszy zmodernizowany tramwaj zaczął wozić pasażerów w połowie lutego 2023 r. Odebrano już drugi pojazd, który jednak różni się od poprzedniego. Drugi zmodernizowany tramwaj Siemens Combino posiada panele fotowoltaiczne na dachu. Pozyskana dzięki nim energia wspomagać będzie zasilanie systemów pokładowych z instalacji 24 V. To rozwiązanie testowe, którego realizacji podjęły się (bez dodatkowych kosztów po stronie MPK Poznań) firmy Enika oraz Saatz.
W trakcie testów sprawdzone zostanie, ile energii elektrycznej niezbędnej do zasilania obwodów sterowania i pomocniczych można zaoszczędzić dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych. Ewentualna decyzja o montażu systemu w większej liczbie pojazdów może zostać podjęta po analizie wyników testu pilotażowego w warunkach eksploatacyjnych – czytamy w komunikacie MPK Poznań.
W sumie naprawa i przebudowa 14 tramwajów Siemens Combino będzie trwać do końca 2024 r.
źródło: MPK Poznań
Czytaj też: Poznań | Komunikacja miejska | Miasto | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie