Poznań: nielegalny parking zmieniono w park kieszonkowy

Nowy park kieszonkowy powstał na Jeżycach w Poznaniu. Skwer udało się zbudować we współpracy z radą osiedla w ramach poznańskiego programu “Zasadzka na fyrtle”.

Skwer znajduje się przy ulicy Jeżyckiej 36 i ma 200 m kw. powierzchni. Teren przeszedł totalną metamorfozę. Zaprojektowano tam centralny plac, którego kształt podkreślają łukowate ławki. Wokół niego znajdują się rabaty. Od strony muralu został on otoczony drewnianą palisadą z ułożonych pionowo, nowych podkładów kolejowych. Rozwiązanie to pozwala chronić zieleń przed zadeptywaniem, a także tworzy dodatkowe miejsca siedzące.

W nowym parku kieszonkowym posadzono drzewa owocowe – jabłonie w odmianie ‘James Grieve’. Plac od strony ulicy został oddzielony trzcinnikiem ostroklapowym. Obok znalazło się miejsce dla kwitnących rabat z różą ‘Marathon’, uzupełnionych szałwią omszoną, lawendą wąskolistną, rozplenicą ‘Hameln’ i szafirkiem armeńskim. Rabaty znajdują się również z drugiej strony placu – przy ścianie kamienicy. Tam jednak zostały one uzupełnione o budleję Dawida, kosodrzewinę ‘Pumilio’, jeżówki, rozchodnik okazały, gaurę i perowskię. Rośliny zostały specjalne dobrane do miejskich warunków i sprawdziły się już w innych lokalizacjach.

Kwiaty są atrakcyjnym miejscem dla pożytecznych owadów – zapylaczy oraz motyli. Dla nich zaprojektowano także specjalne domki. Nie zapomniano również o zbiorniku umożliwiającym gromadzenie wody deszczowej z sąsiedniego dachu kamienicy.

Nowy skwer na Jeżycach to jeden z przykładów systemowych działań Miasta, w ramach których odzyskujemy lub wprowadzamy zieleń w przestrzeń śródmieścia, gdzie dominuje gęsta zabudowa. W planach mamy kolejne tego typu realizacje – na Łazarzu, Wildzie i ponownie na Jeżycach – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Poznań od kilku lat wprowadza zieleń w miejską przestrzeń. W ramach I etapu projektu “Zasadzka na fyrtle – program tworzenia lokalnych skwerów w śródmieściu” zaniedbane tereny na Wildzie wzbogaciły się o ścieżki z nawierzchni mineralnych, nowe nasadzenia, ławki czy stojaki na rowery. Dzięki temu mieszkańcy zyskali parki kieszonkowe. W ten sposób zrewaloryzowano już skwery: przy ul. Roboczej, u zbiegu ulic Sikorskiego i Umińskiego oraz przy ul. Traugutta, gdzie oprócz ścieżek, zieleni i ławek pojawiły się także domki dla owadów.


Wypoczywający na nowym skwerze na Jeżycach mogą cieszyć się niezwykłym widokiem. W zeszłym roku na ścianie budynku przy ul. Jeżyckiej 36 namalowano charakterystyczne dzieło.

Mural powstał w ramach projektu “Fyrtle”, w którym – wraz z kolektywem ILU NAS JEST – przygotowaliśmy 42 ilustracje, będące wizytówką każdego poznańskiego osiedla. Jeżycki mural powstał w drodze konsultacji społecznych, ponieważ chcieliśmy, żeby mieszkańcy utożsamiali się z projektem – mówi Dorota Piechocińska, autorka projektu muralu.

Na malowidle uwieczniono symbole osiedla. Znajdziemy tam m.in. patronów ulic – Mickiewicza i Słowackiego przyłapanych na rozmowie przy kawie i butelce trunku, motywy architektoniczne czy… zjeżdżającego na deskorolce jeża. Nie zabrakło też odniesień do charakterystycznych dzieł sztuki, w tym murali. Mural namalowany został przez artystów z poznańskiego studia MUR·ALL.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Poznań | Park  | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie