zielone torowisko

Poznań: nowa trasa tramwajowa ma zielone torowisko

W Poznaniu trwa budowa nowej trasy tramwajowej na Naramowice. Część nowego odcinka zyskała już zielone torowisko.

Zielone torowisko powstaje w rejonie pętli Wilczak. Trawa pomiędzy torami wypełni dłuższą część nowej trasy. Naramowice to część położona na północy Poznania. Mieszka tam kilkanaście tysięcy osób, a trasa tramwajowa znacznie usprawni podróżowanie mieszkańców osiedla do centrum miasta.

Co istotne na nowej trasie tramwaje pojadą w większości po zielonym torowisku. Takie rozwiązanie będzie cieszyć oczy, ogranicza emisję hałasu i ma pozytywny wpływ na środowisko – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Na placu budowy obecnie są kładzione maty z roślinnością i montowana jest sieć trakcyjna.

Na placu budowy pojawiły się nowe elementy: sieć trakcyjna rozwieszana nad torowiskiem oraz rozchodnik. Dzięki poprawie warunków atmosferycznych, które do tej pory nie sprzyjały tym pracom, między szynami rozkładane są maty z tą wytrzymałą rośliną tworzące zielone torowisko. Zarówno sieć trakcyjną jak i maty rozchodnikowe można zobaczyć w rejonie pętli Wilczak, gdzie trasa powstaje wzdłuż parku Kosynierów – dodaje Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

zielone torowisko


24 kwietnia (sobota) rozpoczął się kolejny etap budowy kabla zasilającego trasę tramwajową na Naramowice. Tym razem prace prowadzone są na północno-wschodniej stronie skrzyżowania ulic Szelągowskiej, Garbary i Armii Poznań oraz w ciągu ul. Szelągowskiej do skrzyżowania z ul. Winogrady. Roboty te wiążą się z zawężeniami miejsc dla pieszych i rowerzystów, w razie potrzeby wykonawca będzie montował specjalne kładki, by nie było konieczności zamykania ciągów komunikacyjnych.

Tramwaj na Naramowice to największa inwestycja komunikacyjna w Poznaniu. Jej całkowity koszt pochłonie 270 mln zł, a przebudowa układu drogowego w tej okolicy kolejne 160 mln zł. Miasto szacuje, że budowa trasy zakończy się wiosną 2022 r.

Czytaj też: Komunikacja miejska | Poznań | Ekologia | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły