Na co dzień nie zwracamy na nie uwagi. Miejskie hydranty to architektoniczny detal, który jednak ma wpływ na to, jak odbieramy całe miasto. W Poznaniu trwa proces renowacji historycznych hydrantów, które odzyskują dawny blask i wrócą na ulicę, by służyć kolejne lata.
O przedsięwzięciu poinformowała firma Aquanet, która zarządza wodociągami w Poznaniu. Hydranty na ulicach miast stanowią element infrastruktury przeciwpożarowej. Znajdujące się na historycznych osiedlach Poznania wyglądają nieco inaczej. Wykonane są z żeliwa i pomalowane na czarny kolor. Wiele z nich wykonano jeszcze na przełomie XIX i XX wieku.
Postanowiliśmy odrestaurować wycofane z eksploatacji hydranty staromiejskie. Demontowane urządzenia nie nadawały się do dalszego wykorzystania, a ich główną funkcją jest przecież pewna ochrona przeciwpożarowa. Po kompletnej renowacji będą nie tylko w pełni sprawne technicznie, ale też estetyczne, a więc miłe dla oka mieszkańców i turystów. Takie działania są bardzo ważne, ponieważ przyczyniają się do zachowania historii Poznania- wyjaśnia Andrzej Czarnecki, kierownik Działu Sieci Wodociągowej spółki Aquanet.
Proces renowacji historycznych hydrantów będzie realizowany stopniowo, by zapewnić dostęp do wody strażakom. Hydranty będą wymieniane pojedynczo i docelowo wrócą na Stare Miasto oraz na ulice dzielnic Wilda i Łazarz.
Trzy hydranty w Poznaniu wyróżniają się spośród pozostałych. To najstarsze okazy wyprodukowane przez fabrykę Aeorgengas w Hanowerze. Hydranty te nazywane były kandelabrami i były powszechnie stosowane w Poznaniu na przełomie XIX i XX wieku. Były to przełomowe konstrukcje bo oprócz źródła wody zapewniały światło. W górnej części znajdowały się bowiem lampy gazowe.
zdjęcia: Aquanet
źródło: UM Poznań
Czytaj też: Poznań | Detal | Miasto | Zabytek | Polecane | whiteMAD na Instagramie