Poznań: przesadzili drzewa do parku, by rozpocząć remont

W Poznaniu rozpoczęła się akcja przesadzania drzew ze skweru Kazimierza Nowaka. Jest to związane z przebudową pobliskiego Rynku Łazarskiego, która ruszy wiosną. Drzewa trafiają do parku Kasprowicza.

Miasto przesadzi w sumie 12 dużych i zdrowych drzew. Wśród nich są klony i śliwy. Przesadzenie jest możliwe dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu. Wcześniej informowaliśmy już o przesadzeniu około 1500 krzewów, które też trafiły do parku Kasprowicza – na skwery w sąsiedztwie hali Arena, a 500 krzewów trafiło do ogródków kilku poznańskich przedszkoli. Przesadzone krzewy to między innymi róże, derenie, sosny górskie, ogniki i jałowce.

Przebudowa Rynku Łazarskiego rozpocznie się wiosną tego roku i zakończy jesienią 2021 r. Inwestycja pochłonie ponad 42 mln zł. Prace przeprowadza firma Skanska S.A., która do przesadzania roślin wynajęła profesjonalną firmę ogrodniczą. Nad całą budową czuwa też inspektor nadzoru terenów zieleni.

poznań drzewa
Poznań: drzewa trafiły do Parku Kasprowicza

Przebudowa Rynku Łazarskiego wiąże się ze zmianą funkcji tego miejsca. Do tej pory Rynek Łazarski pełnił głównie funkcję handlową, po przebudowie stanie się przestrzenią wielofunkcyjną. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Nowe chodniki będą szersze, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci.

poznań drzewa

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, zyska nowe oblicze – jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.

Cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzonych zostanie ponad 50 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe. Komplet wizualizacji przebudowanego rynku opublikowaliśmy w tym artykule.

Czytaj więcej: Poznań | Ekologia | Zieleń

Publikacja przygotowana została w budynku PKO Rotunda, gdzie na jeden dzień przenieśliśmy siedzibę redakcji whiteMAD. Naszą relację z tej wizyty przeczytacie w artykule klikając tutaj.

źródło: UM Poznań