3. października rusza 13. Kwalifikujący do Oscara Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. To najważniejsze w Polsce wydarzenie poświęcone animacji. W tym roku festiwal odbędzie się stacjonarnie oraz w Internecie. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie jeden z twórców BoJack’a Horseman’a – Mike Hollingsworth.
Po raz pierwszy festiwal odbędzie się off– jak i on-line. Do poznańskiego Kina Muza organizatorzy zapraszają na pokazy konkursowe filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych oraz na specjalne projekcje w ramach sekcji tematycznych. Program on-line obejmował będzie dodatkowo spotkania i masterclass’y oraz transmisje wydarzeń specjalnych.
Filarem festiwalu, jak co roku jest Konkurs Międzynarodowy. Zaprezentowanych zostanie 47 filmów krótkometrażowych oraz 5 produkcji pełnometrażowych, wyselekcjonowanych łącznie z ponad 1000 nadesłanych produkcji z takich krajów jak Singapur, Wyspy Turks i Caicos, Malezja, Łotwa, czy Bangladesz. Do udziału w konkursie film nadesłała również agencja NASA.
Filmy w konkursie krótkometrażowym zostaną zaprezentowane w sześciu blokach tematycznych, m.in. W stronę dzieciństwa, Życie, jako śmiertelna choroba, Film jest snem, Przyczajone zło, ukryte dobro. Animacje powalczą o GRAND PRIX, Złotego Pegaza i nagrodę w wysokości 45 000 złotych. Co najważniejsze, zwycięski film będzie miał ułatwioną drogę do wymarzonej, oscarowej nominacji.
W konkursie pełnometrażowym zobaczymy pięć produkcji: „The Nose or the Conspiracy of Mavericks” Andreia Khrzhanovskyego, „Circumstantial Pleasures”– w reż. Lewis’a Klahra, „Unseen” Behzad’a Nalbandiego, łotewską „Odległą krainę” Gintsa Zilbalodisa i „Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus” Dalibora Barica.
Filmy, jak co roku oceniać będzie międzynarodowe jury.
ANIMATOR w specjalny sposób wyróżni polską produkcję. To już trzeci raz, kiedy organizowany będzie konkurs polskich animacji ANIMATOR.PL. Filmy wyświetlone zostaną w czterech blokach tematycznych: Kroniki codzienności, Kobiecy punkt widzenia, Prywatne mikroświaty, Rzeczywistość jest gdzie indziej. W konkursie polskim, z 33 wyselekcjonowanych filmów jury wybierze zwycięzcę, który otrzyma Krzyształowy Animusz i GRAND PRIX oraz nagrodę pieniężną: 20 000 złotych. Jury wybierze także najlepszy debiut i film autorski.
Pod hasłem tegorocznego festiwalu BEYOND MY WORLD, zachęcającego do wyjścia poza własny punkt widzenia, zaprezentowane zostaną animacje w sekcjach tematycznych:
ANIMACJE WOBEC KONFLIKTÓW – filmy ukazujące napięcia społeczne na tle ideologicznym.
TRZY LOGICZNE WYJŚCIA – pokaz składający się z tytułów ukazujących główne
tematy i motywy konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
ANIMUJĄC KLIMAT – projekt dotykający tematyki katastrofy klimatycznej realizowany przez studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Nowością na tegorocznym festiwalu jest blok poświęcony animacjom powstałym w oparciu o silniki i środowisko graficzne i techniczne gier komputerowych. Obok prezentacji filmów animowanych stworzonych w nowatorskiej dziedzinie, warto zwrócić uwagę na dwie prelekcje zgłębiające fenomen integracji filmu animowanego z grami komputerowymi:
• Masterclass Michaela Freia – wybitnego twórcy animacji, założyciela Playables.
• Masterclass Łukasza Szałankiewicza – utalentowanego artysty dźwiękowego, który podczas spotkania przybliży fenomen coraz bardziej popularnej demosceny.
To jednak nie jest wszystko! Tegoroczny festiwal odbędzie się zarówno w poznańskim Kinie Muza, jak i online. Szczególnie warto skorzystać z okazji codziennych spotkań z twórcami, w których będzie można uczestniczyć nie wychodząc z domu. Spotkania będą transmitowane w mediach społecznościowych. Więcej szczegółowych informacji o tegorocznej edycji festiwalu ANIMATOR znajdziecie na oficjalnej stronie animator-festival.com.
Czytaj też: Poznań | Ciekawostki | Kultura | Wydarzenia
źródło: Estrada Poznańska