hoteliki dla owadów

Poznań stawia na pszczoły i buduje nowe hoteliki dla owadów

Nowe hoteliki dla owadów pojawiły się w parkach na osiedlu Orła Białego, Sołackim, Karola Marcinkowskiego, przy osiedlu Batorego oraz Bambrów Poznańskich. Dzięki temu na terenie Poznania ma się zwiększyć ilość zapylaczy co wpłynie na podniesienie bioróżnorodności.

Hoteliki dla owadów ufundował Związek Firm Deweloperskich. W ostatnich dniach w Poznaniu pojawiło się ich pięć. To modułowe konstrukcje, które składają się z blisko 150 mniejszych domków. Hotelik jest największym tego typu obiektem na świecie, tym samym pobito rekord Guinnessa. Ich istnienie ma pomóc zapylaczom, którzy odpowiadają za blisko 80% występujących w Polsce roślin. Owady stanowią też źródło pokarmu dla ponad połowy gatunków ptaków.

Każda inicjatywa, która wpływa na bioróżnorodność jest powodem do radości. Biorąc pod uwagę, że akcja ma również charakter edukacyjny wpisuje się w działania prowadzone przez ZZM od wielu lat. Hoteliki będą ulokowane w miejscach optymalnych dla owadów i jednocześnie pozostają uzupełnieniem infrastruktury parkowej – zaznacza Szymon Prymas p.o. dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Miejsca, gdzie zostaną zamontowane domki to parki na osiedlu Orła Białego, im. Karola Marcinkowskiego, przy osiedlu Batorego, Bambrów Poznańskich oraz Sołacki. Ten ostatni park był jednocześnie miejscem specjalnego wydarzenia. We wtorek, 15 czerwca spotkali się tam przedstawiciele Oddziału Poznańskiego PZFD, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Urzędu Miasta Poznania i wspólnie zamontowali domek dla owadów. Jego wnętrze wypełnione jest słomą, korą, rurkami trzcinowymi i nawierconymi drewnianymi bloczkami. Ma 1,5 m wysokości, 1 m szerokości i 0,8 m głębokości. Autorem projektu jest architekt z ekipy Eco Avengers, Paweł Wołejsza we współpracy z edukatorem przyrodniczym, Igorem Siedleckim.


Poza poznańskimi parkami domki dla owadów pojawią się także na konkretnych inwestycjach mieszkaniowych realizowanych przez członków Oddziału Poznańskiego PZFD. Greenbud Development umieści domki na osiedlu Zielone Rabowice, Constructa Plus na inwestycji Winiarska 40, KDM Deweloper na terenie osiedla w Leszczycach, a Inwestycje Wielkopolski, łącząc wprost ekologię z edukacją, na terenie ogródka Przedszkola Leśne Ptaki na Zielonym Marcelinie.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Zieleń | Poznań | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań