Tak Poznań świętuje otwarcie Bałtyku: „ChceJeżyce” na Przystani [PROGRAM]

Wystarczy weekend, żeby poznać i poczuć klimat kultowych Jeżyc. Wiedzą o tym wszyscy, którzy mieli okazję uczestniczyć w poprzednich edycjach wydarzenia „ChceJeżyce”. W tym roku (03-04.06) oprócz wspólnego śniadania przy długim stole, jeżyckiego silent disco, gry miejskiej ze specjalnie zaprojektowaną mapą czy pokazu mody uczestnicy celebrować będą otwarcie nowego miejsca na styku Jeżyc i Starego Miasta – Bałtyku oraz Przystani, czyli placu pomiędzy Concordią Design a nowym biurowcem.

Większość aktywności przeniesie się właśnie na zewnątrz, a jednym z najważniejszych punktów programu będzie „powrót kina nad Bałtyk” – plenerowy seans kina letniego przygotowany we współpracy z Kinem Rialto oraz wycieczka na XII piętro nowego budynku.

Tegoroczna edycja „ChceJeżyce” to zarówno te aktywności, które zdążyły już na stałe wpisać się w program wydarzenia, jak i zupełnie nowe, kreatywne propozycje dla mieszkańców miasta. „ChceJeżyce” to w tym roku cały weekend, który towarzyszy oficjalnemu otwarciu Bałtyku oraz Przystani (zobacz zdjęcia tutaj). Podobnie jak w poprzednich latach Concordia zaprasza na zwiedzanie Jeżyc z przewodnikiem (sobota, 12:00 – 14:00), jeżycką grę miejską ze specjalnie zaprojektowaną mapą (sobota, 12:00 – 14:00) czy na wspólne śniadanie przy długim stole (wstęp wolny), gdzie o lokalne menu zadbają najpopularniejsze, jeżyckie restauracje i kawiarnie (10:30 – 12:00).

Zupełnie nowe jest jednak miejsce, w którym w tym roku będą odbywać się „ChceJeżyce”. Przystań łącząca Concordię Design z Bałtykiem została zaprojektowana jako otwarta przestrzeń publiczna o funkcjach społecznych. To kameralny skwer wpisany w ruchliwe centrum miasta, z kawiarniami wśród drzew, ławkami. Nowe miejsce ma kreować aktywne życie biznesowe i towarzyskie i zaskakiwać ambitnym planem wydarzeń, plenerowych koncertów, spektakli, wystaw, projekcji filmowych. Przystań będzie pełniła funkcję integrującą różne społeczności: osoby związane z biznesem i sektorem kreatywnym, mieszkańców i turystów, dzieci i seniorów, będzie przestrzenią dostępną dla wszystkich, interaktywną, pobudzającą kreatywność i chęć do działania. Będzie tam realizowanych wiele projektów, które do tej pory odbywały się w przestrzeni Concordii Design.

W sobotę o 20:00 mieszkańcy Jeżyc wezmą udział w pokazie mody z najpopularniejszych butików. Właściciele lokalnych kawiarni, fryzjerzy, blogerzy czy właściciele kina wcielą się w rolę modeli i wraz z charakterystycznymi dla siebie „atrybutami”, rekwizytami zaprezentują najnowsze trendy. Pokaz ma nie tylko zwracać uwagę na nowe kolekcje od polskich, często lokalnych projektantów, ale także pozwalać doświadczyć jeżyckiej atmosfery, którą tworzą także jej mieszkańcy i ci, którzy w niej pracują.

W niedzielę natomiast, w dosłowny sposób, mieszkańcy miasta będą oswajać nowe miejsce na mapie Jeżyc. Od 11:30 do 15:30 co pół godziny będzie można wraz z przewodnikiem wjechać na XII piętro Bałtyku, skąd roztaczać się będzie najbardziej spektakularny widok na Poznań. Każdy, kto jest ciekawy nowego budynku może go tego dnia zwiedzić (bez zapisów).

Wieczorem z kolei Concordia zaprasza na wielki powrót kina nad Bałtyk. To swoista kontynuacja długiej, kinowej tradycji tego miejsca. O 21:00 rozpocznie się pierwszy w tym sezonie seans kina plenerowego i film „Dzikie historie” w reż. Pedro Almodovara.

Wydarzenie „ChceJeżyce” jak co roku jest inicjatywą Concordii Design, ale angażuje także wiele ciekawych i inspirujących jeżyckich miejsc. To dlatego przez cały weekend można wziąć udział w kreatywnych warsztatach z mieszkańcami i pracownikami dzielnicy. Będzie można m.in. nauczyć się wyplatać wianki, zrobić biżuterię, dowiedzieć się czym jest mobilna fotografia, czy nauczyć się jak skutecznie komunikować się z najmłodszymi. Zaprojektowano także program warsztatów dla najmłodszych, m.in. premierę plenerowego przedstawienia “Słoń na Przystani” Studia Teatralnego BLUM.

Magazyn WhiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

źródło: Spółdzielnia PR