Budynek szkoły po remoncie

Poznań: ta szkoła powstała jeszcze w Prusach. Teraz doczekała się remontu

Zakończył się remont budynku szkoły podstawowej przy ul. Prądzyńskiego 53 w Poznaniu. Ponad stuletni budynek wpisany jest do rejestru zabytków, teraz wygląda jak nowy.

Szkoła Podstawowa nr 25 działa w budynku przy ul. Prądzyńskiego 53 w Poznaniu. Niedawno zakończył się remont gmachu, który był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Biura Konserwatora Zabytków. W kompleksie szkoły udało się wyremontować dach całego założenia, zabytkowe wieżyczki i zegar. Uczniowie korzystać mogą z odnowionej sali sportowej i korytarzy. Remont udało się też przeprowadzić w części pomieszczeń lekcyjnych.

W ciepłe dni uczniowie mogą się cieszyć z wypoczywania na dziedzińcu szkolnym, przy którym powstał integracyjny plac zabaw.

Budynek szkoły podstawowej znajduje się na Wildzie. Jego architektoniczna forma wyglądem nawiązuje do renesansu i baraku, ale w modernistycznym wydaniu. To jeden z pierwszych obiektów w Poznaniu, który zrealizowany został w systemie pawilonowym. To znaczy, że zespół zabudowań szkolnych ma formę grupy pawilonów, które skupione zostały wokół dziedzińca. 


Budowa gmachu rozpoczęła się w 1909 r. a zakończyła w 1913. Zaprojektował go architekt Fritz Teubner, który chciał, aby szkoła była większa niż jest w rzeczywistości. Początkowo planowano budowę sześciu pawilonów dla każdej grupy wiekowej. W ostateczności powstały: gmach centralny, dwa pawilony dydaktyczne, sala gimnastyczna z pomieszczeniem gospodarczym i mieszkaniem woźnego. Kompleks wyróżnia się powtarzalnym motywem kratownicy strunobetonowej w elewacjach oraz cegłą licową.

źródło: UM Poznań

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły