Poznań: trwa budowa zielonego torowiska. Jedno z najdłuższych w mieście

Na Wildzie w Poznaniu trwa przebudowa ulicy Wierzbięcice. Ruch tramwajów i samochodów został rozdzielony i obecnie trwa budowa zielonego torowiska. Pokryta trawą trasa będzie jedną z najdłuższych, jakie powstały w Poznaniu.

Wilda to gęsto zabudowana dzielnica Poznania. Zwłaszcza fragment położony bliżej centrum jest zdominowany przez zabudowę kamieniczną. Ciężko tam o zielone skwery czy alejki wśród drzew. Dlatego każdy fragment powierzchni pokrytej roślinami ma ogromne znaczenie. Po przebudowywanej ulicy tramwaje zaczną jeździć już we wrześniu.

Trasa tramwajowa na ul. Wierzbięcice jest już prawie ukończona. Trwa układanie zielonego torowiska, z systemem nawadniającym. Planujemy, że w przyszłym miesiącu, po jego ułożeniu i dopełnieniu kwestii formalnych, tramwaje wrócą na Wierzbięcice – powiedziała Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

W tym samym terminie gotowe i dostępne będą też obie jezdnie ulicy oraz chodniki, jednak z wyłączeniem krótkiego odcinka między ul. Spychalskiego a 28 Czerwca 1956 r., gdzie na jezdni w stronę centrum wystąpiła konieczność przebudowy kanału telekomunikacyjnego. Wykonawca dołoży wszelkich starań, by również te prace zakończyły się w możliwie najkrótszym czasie.


Realizacja inwestycji ma sporo plusów. Zyskają przede wszystkim pasażerowie komunikacji miejskiej. Dzięki wydzieleniu torowiska tramwaje nie będą już blokowane przez samochody. Będzie ono generowało znacznie mniej hałasu niż przed przebudową. Pasażerowie będą mogli skorzystać z nowych przystanków wiedeńskich przy ul. św. Czesława i zintegrowanego węzła przesiadkowego przy rynku Wildeckim. Po obu stronach torowiska powstaje jezdnia z nową nawierzchnią, uwzględniająca także ruch rowerowy. Piesi do dyspozycji będą mieli nowe chodniki. Prace obejmują też infrastrukturę oświetleniową, deszczową, wodociągową, gazową, elektryczną i ciepłowniczą.

Czytaj też: Poznań | Komunikacja miejska | Zieleń | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie