W samym sercu Poznania, przy ulicy Garbary 62, trwa kompleksowy remont zabytkowej kamienicy z XIX wieku. Budynek, który przez ponad sto lat nie przechodził żadnych większych prac renowacyjnych, odzyska swój dawny blask dzięki inwestycji spółki Lagom Nieruchomości. Planowany termin zakończenia prac to koniec 2025 roku.
Historia kamienicy Garbary 62
Historia posesji sięga początku XIX wieku, następnie w 1872 roku miała miejsce znacząca przebudowa oraz odbudowa w 1895 roku. Obecna architektura kamienicy posiada jednolity charakter, co wskazuje, że w dużej mierze budynek, wraz z oficyną, został wzniesiony właśnie w 1895 roku. Ślady wcześniejszych form są obecnie niemal niewidoczne. Dawniej kamienica sąsiadowała bezpośrednio z Wartą i posiadała dodatkową część od ulicy Mostowej, jednak ta uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. Budynek od lat znajdował się w bardzo złym stanie technicznym – odpadający tynk, brak jednego z balkonów oraz zaniedbana klatka schodowa odstraszały przechodniów. W związku z licznymi zaniedbaniami lokalna rada osiedla wystosowała w 2024 roku apel do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka o przeprowadzenie audytu technicznego kamienic na Starym Mieście.
Lagom Nieruchomości ratuje zabytek
Nowy właściciel, spółka Lagom Nieruchomości, nabył kamienicę z myślą o jej generalnym remoncie, na który przeznaczono niemal 5 milionów złotych. Mimo iż budynek nie stanowił bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców, wymagał pilnej renowacji, by odzyskać swoje walory estetyczne i funkcjonalne. Ze względu na historyczny charakter obiektu oraz jego lokalizację w obszarze ochrony konserwatorskiej, przed rozpoczęciem prac inwestor musiał uzyskać zgodę Miejskiego Konserwatora Zabytków. Konieczne było także przeprowadzenie badań archeologicznych na podwórzu kamienicy. Po opracowaniu niezbędnej dokumentacji budowlanej i konserwatorskiej, w sierpniu 2024 roku wydano pozwolenie na kompleksowe prace renowacyjne.
Garbary 62 – charakterystyka kamienicy
Kamienica jest częścią zwartej pierzei – od południa sąsiaduje z narożnym budynkiem o zbliżonej wysokości, a od północy z niższym obiektem. Główna część budynku została wzniesiona na planie prostokąta z wystającą klatką schodową w kształcie trapezu. Na tyłach kamienicy znajdują się oficyny otaczające półotwarte podwórze. Elewacja frontowa (zachodnia) wyróżnia się symetrią. Posiada sześć osi okiennych, z czego skrajne osie są lekko wysunięte, tworząc pseudoryzality. W centralnej części parteru znajduje się przejazd bramny. Ciekawym elementem architektonicznym są dwa balkony z metalowymi, kutymi balustradami. Na pierwszym piętrze znajduje się również hak dawnej trakcji tramwajowej.
Nowe życie dla kamienicy Garbary 62 – zakres prac remontowych
Planowane prace obejmują odnowienie elewacji frontowej wraz z renowacją detali architektonicznych, remont klatek schodowych, dachu oraz stolarki drewnianej, w tym odtworzenie historycznych detali snycerskich. Przywrócony zostanie również jeden z brakujących balkonów, a historyczne malowidła w sieni odzyskają dawny blask. Dodatkowo pojawią się nowe drewniane drzwi i bramy oraz zostaną położone nowe instalacje w budynku. Po zakończeniu remontu kamienica będzie pełnić funkcję mieszkalną, a na parterze znajdą się lokale usługowe. Inwestor deklaruje, że przestrzeń podwórza zostanie zagospodarowana jako zielona oaza dla mieszkańców, bez nadmiernej zabudowy parkingowej. Planuje się stworzenie strefy rekreacyjnej z dużą ilością zieleni i miejscem na rowery. Władze spółki rozważają także możliwość umieszczenia na tylnej ścianie budynku muralu, który nawiązywałby do historycznego położenia kamienicy nad rzeką Wartą. Pomysł ten jest na etapie koncepcyjnym.
Źródło: materiały prasowe, Lagom Nieruchomości, gloswielkopolski.pl
Zobacz też: Architektura | Elewacja | Kamienica | Metamorfoza | Poznań | whiteMAD na Instagramie