Poznań: zdjęli banery budowlane i zamiast wyrzucać – zrobili z nich torby

Akcję przeprowadzili architekci z pracowni DEMIURG. Banery budowlane, które informowały o trwających pracach remontowych czy budowlanych zniknęły z przestrzeni publicznej i zostały zmienione na torby.

Pomysł przerobienia banerów na torby powstał w ich głowach już dawno. Dużo czasu zajęło jednak zebranie banerów ze wszystkich budów w Polsce i wysłanie ich do firmy, która zajmuje się obróbką tego typu materiałów. Architekci określili całe przedsięwzięcie mianem #DEMIURGtytki. “Tytka” w poznańskiej gwarze oznacza torbę z papieru.

Do przeróbki banerów zachęcił ich wątek uchwały krajobrazowej w Poznaniu. Uchwała krajobrazowa jest ważnym krokiem w porządkowaniu przestrzeni publicznej Miasta Poznania. Z otoczenia zniknąć mają nieestetyczne banery i szyldy. W związku z tym DEMIURG postanowił zmienić nieco podejście do reklamy i dać mieszkańcom pewną wartość, z której będą mogli czerpać korzyści na co dzień. Firma planuje zmieniać stopniowo komunikację z odbiorcami dotyczącą poszczególnych inwestycji. Architekci stwierdzili, że jest to dobry moment, aby wcielić swój eko pomysł w życie.

Poza tym mieliśmy już dużą ilość zużytych banerów, które wykorzystywaliśmy wielokrotnie na budowach, resztę zebraliśmy z obecnych budów i tym sposobem okazało się, że w magazynie mamy ponad 120 m2 materiału banerowego. Chcieliśmy je wykorzystać we właściwy sposób, ponieważ wiedzieliśmy, że nie zostaną już użyte na inwestycjach, które realizujemy. Nie wyobrażam sobie ich po prostu wyrzucić – Karolina Kosińska, rzeczniczka prasowa DEMIURG.

Obserwując firmę Trashki upcycling, która recyklinguje takie materiały, a nie są one łatwe w obróbce, DEMIURG uznał, że powierzy jej stare banery i wspólnie uszyją wyjątkowe torby. Po zapakowaniu i wysyłce materiałów do firmy, czas oczekiwania na gotowy produkt wynosił ok. 2 miesiące. Po tym czasie powstało 200 sztuk dużych, pojemnych i funkcjonalnych toreb.


Te dwa główne powody – ekologia, jak i uchwała krajobrazowa Miasta Poznania przyczyniły się do powstania inicjatywy. Po otwarciu kartonu z przesyłką, pracownicy DEMIURG byli zachwyceni wyglądem i jakością wykonania, dlatego od razu podzielili się informacją i wrażeniami na swoich prywatnych profilach w mediach społecznościowych. Po spotkaniu się z ogromnym zainteresowaniem ze strony znajomych i nie tylko, DEMIURG postanowił puścić tytki w świat. We wrześniu cyklicznie prowadzone są konkursy na facebooku firmy (demiurg.project), gdzie można wygrać eko torby z banerów.

Choć wciąż główkuję nad tym, aby DEMIURG produkował mniej śmieci, nie wszystkiego da się zupełnie uniknąć. W tym wypadku to banery budowlane, które są tak naprawdę jednym z głównych kanałów komunikacji firm wykonawczych. Dzięki świadomemu zespołowi, z którym mam przyjemność pracować, udało się dać im drugie życie. Zebraliśmy banery ze wszystkich budów, które realizowaliśmy i wyprodukowaliśmy z nich… piękne torby! Każda z nich jest inna i wyjątkowa, co podoba mi się najbardziej – Karolina Kosińska, Rzeczniczka prasowa DEMIURG.

Całemu zespołowi DEMIURG gratulujemy pomysłu. Projekty i realizacje tej pracowni, które opisywaliśmy możecie znaleźć między innymi klikając TUTAJ i TUTAJ.

Czytaj też: Ekologia | Poznań | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: DEMIURG