Poznań: zielony skwer zamiast asfaltu. To duża zmiana

O rewolucji mogą mówić uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 w Poznaniu. Dziedziniec między budynkami przez wiele lat był wielką, wyasfaltowaną wyspą. Właśnie zakończono prace, dzięki którym nawierzchnia została zdjęta, a miejsce asfaltu zajęły rośliny. Zielony skwer w takiej formie wyraźnie odmienił to miejsce.

O zakończeniu prac poinformował UM Poznań. Metamorfozą objęto dziedziniec Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 przy ulicy Wyspiańskiego na Łazarzu.

Odbrukowanie dziedzińca przy szkole na Łazarzu to kolejne działanie na rzecz klimatu w mieście. Dodatkowo, w takim miejscu, ma ono także walor edukacyjny – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Co ważne, podobne zmiany zostaną przeprowadzone na placach przy pięciu innych szkołach. W tych miejscach betonowe nawierzchnie zostaną zastąpione powierzchniami biologicznie czynnymi. Zielona nawierzchnia pozytywnie wpływa na retencję, pomaga likwidować skutki nagłych ulew i likwiduje zjawisko „wyspy ciepła” latem.

Przy poznańskiej szkole usunięto ponad 2 tys. m kw. asfaltu. Dodatkowo posadzono sześć drzew oraz 2000 krzewów i bylin. Zbudowano też ogród sensoryczny, z kolorową nawierzchnią wykonaną z różnych materiałów oraz skrzynkami na rośliny. Ścieżki sensoryczne składają się z ośmiu pól w kształcie okręgu. Ich wnętrze wypełniono innymi materiałami: korą, opiłkami drzew, otoczakami, grysem granitowym, cegłą, piaskiem i czarnym betonem. Zamontowano też nowe oświetlenie, elementy małej architektury oraz system małej retencji. Z tak zaaranżowanego dziedzińca uczniowie mogą korzystać podczas przerw.

Sprawdź

Budynki szkoły zbudowane zostały ponad sto lat temu. Szkoła była pierwszym w Poznaniu obiektem zrealizowanym w tak zwanym systemie pawilonowym. Budynki zlokalizowano na obrzeżach kwartału ulic, a w środku zaaranżowano duży dziedziniec. W 1929 r. z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej tuż obok zbudowano Pawilon Ceramiki Budowlanej projektu Stanisława Mieczkowskiego. Dziś w tym budynku znajduje się sala gimnastyczna.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Poznań | Place, Skwery, Parki | Metamorfoza | Miasto | Ekologia | whiteMAD na Instagramie