Poznań: żyrafy i nosorożce mają nowy dom. Całoroczny wybieg otwarty

Inwestycję zrealizowano w Nowym Zoo w Poznaniu. Żyrafy i nosorożce otrzymały nowoczesny pawilon. To dwukondygnacyjny budynek, zlokalizowany tuż obok słynnej słoniarni.

Pawilon dla żyraf i nosorożców ma 2220 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i niemal 9 metrów wysokości. Dla zwierząt przygotowano w nim boksy wewnętrzne, których bezkontaktową obsługę zapewni system bram przesuwnych. Wewnątrz budynek dysponuje również częścią przeznaczoną dla gości, dla których będzie można przez cały rok prowadzić działania z zakresu edukacji przyrodniczej.

Odwiedzającym zostanie udostępniony ciąg komunikacyjny na parterze z pomieszczeniami sanitarnymi, które są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności motorycznej i poruszających się na wózkach. Na tej kondygnacji pojawią się także informacyjne tablice multimedialne. Na pierwszym piętrze do dyspozycji gości jest antresola oraz sala projekcyjna. W pawilonie powstały również zaplecza: socjalne, magazynowe i techniczne.

Bryła nowego pawilonu oraz jego rozwiązania funkcjonalne są nowoczesne i atrakcyjne. Realizacją tego przedsięwzięcia zainteresowanych było sześć firm. Wykonawca wybrany w postępowaniu przetargowym w pełni podołał zadaniu, mimo trudności związanych z panującą podczas jego realizacji pandemią i nieprzewidzianymi problemami z warunkami gruntowymi – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

żyrafy i nosorożce


Frontowa część budynku ma szklaną fasadę. Przed wejściem stworzono niewielki plac z ławkami dla gości. Po stronie zachodniej budynku wykonany został wybieg dla żyraf, a po stronie wschodniej – dla nosorożców.

Czytaj też: Zwierzęta | Poznań | Architektura

źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie