Poznaniacy doczekają się Centrum Szyfrów Enigma. Znamy wykonawcę!

To już pewne! Znamy ostateczne wizualizacje, lokalizację i wykonawcę, który wybuduje nowoczesne, interaktywne muzeum upamiętniające poznańskich kryptologów, którzy przyczynili się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, co wpłynęło na losy II wojny światowej. Realizacją inwestycji zajmie się konsorcjum firm w składzie ATREM S.A., Firma Budowlana Eugeniusz Dota oraz New Amsterdam Sp. z o. o.

To ma być jedno z najważniejszych muzeum w Poznaniu. Będzie ważne z kilku powodów. Po pierwsze Centrum Szyfrów Enigma ma upamiętniać wybitnych matematyków i kryptologów, którzy przyczynili się do złamania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Złamania tego wyjątkowo trudnego kodu dokonali naukowcy Jerzy Różycki, Henryk Zygalski i Marian Rejewski, którzy działając w ramach Biura Szyfrów przy Oddziale II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego szybko przekonali się, że kluczem do sukcesu w dekryptażu jest matematyczna wiedza, a nie pomoc lingwistów, na których działania stawiali Brytyjczycy. Sukces ten nie tylko pozwolił na przechwytywanie i deszyfrowanie nazistowskich rozkazów. Gdyby nie osiągnięcia poznańskich matematyków, stworzenie pierwszego komputera przez Alana Turinga trwało by prawdopodobnie znacznie dłużej.


Kolejną rzeczą, którą powinna cieszyć mieszkańców stolicy Wielkopolski jest sam kształt i formuła w jakiej powstanie muzeum Centrum Szyfrów Enigma. Obiekt powstanie w dawnym budynku Collegium Martineum UAM. Lokalizacja nie jest przypadkowa – przed wojną to właśnie w tym budynku mieściła się poznańska filia wojskowego Biura Szyfrów, w której pracowali przyszli pogromcy słynnej maszyny szyfrującej – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

„Centrum Szyfrów Enigma będzie miejscem upamiętniającym pracę poznańskich kryptologów oraz promującym ich działalność. Będzie ono również kształcić w dziedzinie matematyki, informatyki i kryptologii. Poznań potrzebuje takiej inwestycji. Tym bardziej cieszy więc fakt, że jej powstanie zbliża się dużymi krokami” – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.Budynek ma się wyróżniać na tle innyh polskich muzeów nowoczesnością i interaktywnymi wystawami multimedialnymi, które w estetyczny i przystępny sposób przybliżą mieszkańcom losy polskich matematyków, a także sposób działania wymyślonej przez nich maszyny. “Każdy zwiedzający będzie mógł podążyć śladami poznańskich kryptologów, ucząc się szyfrować i odczytywać zaszyfrowane informacje, a nawet łamać wiadomości utajone różnymi metodami. W dalszych częściach ekspozycji będzie można zapoznać się m.in. z dziejami Enigmy” – wyjaśnia Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Miasto wygospodarowało na budowę obiektu niemal 27,5 milionów, jednak zgodziło się na nieco wyższą ofertę zaproponowaną przez wykonawcę. Ostatecznie koszt Centrum Szyfrów Enigma wyniesie 29,237 milionów złotych. „Z uwagi na to, jak ważne jest wybudowanie Muzeum Enigmy, inicjatorzy projektu postanowili zwiększyć środki na ten cel i tym samym przyspieszyć jego powstanie. Dzięki temu pierwsi zwiedzający mają pojawić się tu już w 2021 r.” – informuje Urząd Miasta Poznania.

Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.

źródło: UMP Poznań