Poznańskie Słowiki. Kultowy neon w Poznaniu znowu świeci

Jego pierwsza wersja zaświeciła nad Poznaniem już w 1974 r. Neon Poznańskie Słowiki wrócił na dach budynku Filharmonii Poznańskiej. Jego naprawa kosztowała 40 tys. zł.

Neon Poznańskie Słowiki zaprojektował Antoni Rzyski. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych neonów w Poznaniu. Kolorowa ozdoba składa się z pięciolinii, na której umieszczono klucz wiolinowy oraz małe słowiki. Te ostatnie mrugają według określonej sekwencji. Cykl trwa niecałą minutę. Co ciekawe, jeden ze słowików ma kolor żółty i świeci cały czas. Symbolizuje on dyrygenta i założyciela chóru Stefana Stuligrosza. Pozostałe słowiki mają kolory niebieski, zielony, żółty i purpurowy. W sumie konstrukcja ma 150 cm wysokości.

Neon znajduje się na budynku przy ulicy Święty Marcin 81. Ozdoba była już naprawiana wcześniej. Ostatni tak duży remont przeprowadzono w 2007 roku i bez większych problemów świecił dwa lata. Neon wtedy wyłączono z powodów finansowych. Brakowało środków na jego utrzymanie.

W tym roku neon „obchodzi” swoje 50. urodziny. Jego naprawę wykonała firma Piotra Heinzego, który jest współautorem wielu poznańskich neonów.

Neon udało się naprawić dzięki miejskiej dotacji. W Poznaniu od 2023 r. realizowany jest program, w ramach którego instytucje mogą liczyć na finansowe wsparcie w instalacji neonów. Konkurs „Neonowy Poznań” ma na celu ponowne rozświetlenie miasta kolorowymi ozdobami, podobnie jak w latach 70. XX wieku. W pierwszym etapie konkursu wnioski o finansowe wsparcie mogli składać przedsiębiorcy i instytucje, które działają w obrębie ulic Święty Marcin – Gwarna – 27 Grudnia – plac Wolności – Al.. Marcinkowskiego. Kolejna edycja konkursu objęła już całe miasto.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Poznań | Neony | Miasto | Sztuka | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie