Pozwala obniżyć stres. Projekt „Odetchnij” Zuzanny Mażul

Konkurs Design 32 – Najlepsze Dyplomy Projektowe organizuje Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W tym roku odbyła się jego 12. edycja. Zwieńczeniem konkursu jest wystawa, podczas której można zobaczyć najlepsze dyplomy projektowe ostatniego roku. Wydarzenie trzeci rok z rzędu wspiera marka OPPO, która jest mecenatem konkursu. W ramach tego wsparcia OPPO wskazuje projekt, który uznaje za najlepszy. W tym roku takie wyróżnienie OPPO przyznało projektowi „Odetchnij”, którego autorką jest Zuzanna Mażul.

Zuzanna Mażul jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu na kierunku Wzornictwo. Prezentowany projekt jest jej pracą dyplomową licencjacką, a jej promotorem był dr Krzysztof Kubasek. Teraz młoda projektantka kontynuuje naukę i jest studentką studiów drugiego stopnia na kierunku Wzornictwo na Wydziale Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii.

Młoda projektantka stworzyła interaktywny obiekt, który wspiera rozwój umiejętności radzenia sobie ze stresem. To odpowiedź na problem narastającego poczucia niepokoju, który dotyka coraz więcej osób.

Żyjemy w bardzo stresujących czasach. Znaczna większość społeczeństwa jest nieustannie narażona na nadmiar bodźców i informacji bombardujących umysł. Skutkiem tego jest przewlekły stres i nieustanne napięcie. Istnieje wiele sposobów na zredukowanie tego napięcia. Najłatwiejszą i niezawodną metodą jest relaksacja poprzez oddech. Uważne oddychanie to narzędzie, którego możemy użyć zawsze i wszędzie, niezależnie od okoliczności w jakich się znajdujemy. Niestety większość ludzi nie potrafi używać oddechu w świadomy sposób – wyjaśnia Zuzanna Mażul.

Odpowiedzią na ten problem jest projekt „Odetchnij”. Studentka zaprojektowała urządzenie o owalnym kształcie, które można powiesić na ścianie. Jego główną funkcją jest nauka świadomego oddychania. Dzięki swojej formie przedmiot jest bardzo wszechstronny. Może służyć zarówno do użytku prywatnego, jak i zawisnąć na ścianie w miejscu pracy. Przyda się zarówno osobom chcącym praktykować oddychanie regularnie jak i do jednorazowych sesji, w celu nagłego uspokojenia w stresującej sytuacji. Przedmiot został zaprojektowany w taki sposób, aby pomógł w osiągnięciu stanu relaksu oraz sprawił, że użytkownik nauczy się nowych technik oddychania.

Projekt Odetchnij Zuzanny Mażul współgra z „Technology for Mankind, Kindness for the world”- przy zastosowaniu najnowszych technologii motywuje odbiorców do dbania o swoje zdrowie poprzez ćwiczenia oddechowe – tak przyznanie nagrody Zuzannie Mażul uzasadnia marka OPPO.

Przedmiot jest prosty w obsłudze. Projektantka wyposażyła go w zaledwie jeden przycisk i subtelne oświetlenie, które zatopiono w ramie. Naciśnięcie przycisku umożliwia wybór jednego z czterech ćwiczeń oddechowych. Na początku każdej sekwencji podświetla się odpowiednia ćwiartka oznaczająca numer trybu. Następnie podążając wzrokiem za rozświetlającym się pierścieniem wykonujemy kolejno wdech, wydech lub zatrzymanie oddechu – każdy o odpowiedniej długości. Zuzanna Mażul zaznacza, że prezentowany na zdjęciach i filmie produkt jest prototypem powstałym na potrzeby dyplomu licencjackiego. Jego forma może się zmienić w miarę dalszego rozwijania projektu. Prototyp wykonany został przy pomocy drukarki 3D z białego Polilaktydu (PLA). Wewnątrz znajduje się układ elektroniczny składający się z zakodowanej płytki Arduino, która za pomocą przycisku umożliwia sterowanie dwiema taśmami led. Sposób działania urządzenia widać na filmie:

 

Wyróżniony Nagrodą Specjalną projekt wpisuje się we wspomnianą przed chwilą filozofię marki OPPO, która brzmi: „Technology for Mankind, Kindness for the world”. W ramach tego motto OPPO daje użytkownikowi dostęp do nowoczesnej technologii i czyni jego życie prostszym i przyjemniejszym. Przykładem są rozwiązania łączące nowe technologie z mindfulness, takie jak O Relax czy Zen Mode. Autorska aplikacja OPPO O Relax pomaga obniżyć napięcie poprzez oddziaływanie na zmysły. W stresujących sytuacjach wystarczy założyć słuchawki, a następnie posłuchać wybranej ścieżki dźwiękowej przypominającej życie amazońskiej dżungli czy morskich fal. Aplikacja oferuje też wsparcie w ćwiczeniach oddechowych, co jest spójne z ideą projektu „Odetchnij” Zuzanny Mażul. Dodatkowo OPPO ma w swoim portfolio produkty, które pozwalają monitorować stan zdrowia, takie jak Ohealth H1. To maleńki przedmiot, który pozwala wykonać EKG, sprawdzić rytm serca, poziom tlenu we krwi czy temperaturę ciała.

Tak innowacyjne projekty mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, pobudzają świadomość i inspirują do pokonywania przeciwności losu. Do takiej postawy zachęca marka OPPO, która wspiera też wydarzenia sportowe i akcje społeczne.

W poprzednich edycjach konkursu Design 32 marka OPPO doceniła takiej projekty jak: „Galeria Martwego Świata” autorstwa Mileny Szwemmer z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz projekt „Zmysły VR. Wirtualna rzeczywistość zmysłów – świat synestetyków i niewidomych” autorstwa Anny Krzemańskiej z tej samej uczelni. 

źródło: Zuzanna Mażul, materiały prasowe OPPO

Czytaj też: Technologia | Zdrowie | Detal | Portfolio | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.