fot. F. Mazur, źródło: Centrum Nauki Kopernik

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie została otwarta!

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego stanowi nową część Centrum Nauki Kopernik. Jej projekt wyłoniony został w konkursie, w którym pierwsze miejsce zajęła międzynarodowa pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o., która swój oddział ma we Wrocławiu. Budynek Pracowni jest miejscem prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, w którym powstają nowe wystawy i eksponaty oraz będą organizowane wydarzenia.

Budynek zaprojektowano w taki sposób, aby można w nim było prowadzić prace od pierwszej koncepcji do końca. Sercem budynku są warsztaty (z profesjonalnym sprzętem, służącym do produkcji prototypów) oraz laboratoria, wyposażone w zaawansowane technologicznie przyrządy i aparaturę pozwalającą na prowadzanie doświadczeń biologicznych, chemicznych i fizycznych. Ten sprzęt będzie służył do pracy głównie naukowcom i badaczom.

W sumie w nowym budynku zebrano 1500 różnych sprzętów – ponad 250 typów urządzeń: 34 zaawansowane technologicznie mikroskopy, 17 robotów przemysłowych, precyzyjne wagi, mieszadła magnetyczne, pipety automatyczne, sondy pomiarowe i inne sprzęty do pracy laboratoryjnej; ponad 50 różnych narzędzi i elektronarzędzi do pracy własnej w Wytwórni; ok. 10 różnych dużych maszyn warsztatowych jak tokarka CNC, przemysłowa wycinarka laserowa, frezarka czy drukarki 3D; dwa zestawy do obserwacji i analizy zachowania badanych, z wykorzystaniem systemu monitoringu (kamery, mikrofony), oprogramowania i sprzętu do eyetrackingu.

Wykorzystując wiedzę dotyczącą uczenia się, chcemy projektować rozwiązania służące edukacji i komunikacji naukowej nowej generacji. Skutecznie łączyć nauczanie w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych z zainteresowaniami, pasjami i potrzebami współczesnych uczniów oraz możliwościami, jakie oferują nam dziś technologie. Naszym celem jest wsparcie młodzieży w przygotowaniach do wyzwań przyszłości – powiedział podczas uroczystego otwarcia Pracowni Robert Firmhofer, Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik.

źródło: Centrum Nauki Kopernik

Młodych naukowców do budynku ma przyciągać atrakcyjna architektura. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego posiada charakterystyczną elewację wykonaną z wypełnionych powietrzem dwuwarstwowych poduszek z membrany ETEE, która jest odporna na zanieczyszczenia i zmiany temperatury. Jednocześnie taka elewacja przepuszcza do 95 proc. naturalnego światła. To sprawia, że budynek zużywa mniej energii, która byłaby potrzebna do oświetlenia, ogrzania i ochłodzenia wnętrza. Dodatkowo na dachu zbudowano panele fotowoltaiczne oraz instalację, która zbiera deszczówkę i przekazuje ją jako tak zwaną wodę szarą do toalet. Nowy budynek może pomieścić nawet 600 osób. Ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną, a jego łączna powierzchnia wynosi 6 tys. m kw.


Koncepcję architektoniczną nowego budynku Kopernika opracowała wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o., kierowana przez Edzarda Schultza i Annę Stryszewską – Słońską. Generalny wykonawca inwestycji: UNIBEP SA. Nadzór inwestorski: Bico Group.

źródło: Centrum Nauki Kopernik

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | Wydarzenia  | Elewacja | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły