Pracownia Twórcza w Warszawie

Pracownia Twórcza w Warszawie. Projekt studentki wśród najlepszych na roku

Publikujemy projekt dyplomowy inżynierski Katarzyny Brzostek. Pracownia Twórcza jej projektu miałaby stanąć w Warszawie. Za ten projekt studentka otrzymała nagrodę – władze Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej uznały go za drugi najlepszy.

Katarzyna Brzostek przygotowała projekt budynku usługowego, który ma wiele funkcjonalności. Pod ziemią ukryła garaż oraz powiązała budynek z zieloną przestrzenią wewnątrz dziecińca. Ten ostatni zlokalizowany jest pomiędzy budynkiem projektowanym i sąsiednią zabudową i ma być miejscem wypoczynku lub aktywności dla pobliskich mieszkańców. Pracownia Twórcza to budynek, który mógłby stanąć w Warszawie przy ul. Wołomińskiej. Projektantka nadała mu funkcję usługową. Obiekt został zaprojektowany jako miejsce kreowania, produkcji oraz sprzedaży galanterii i dodatków. 

 Celem pracy było stworzenie obiektu stanowiącego miejsce syntezy całego procesu powstawania towaru oraz jego sprzedaży w obrębie jednego budynku. Zaprojektowany budynek jest więc jak jedna maszynka do pracy. Projektantka zamknęła w nim cały cykl produkcyjny. Począwszy od najwyższej kondygnacji, będącej miejscem pracy projektanta, powstawania idei, poprzez zlokalizowane niżej kondygnacje, w których znajdują się szwalnie – miejsce wykonywania produktów oraz parter i pierwsze piętro pełniące funkcję sklepu.

Pracownia Twórcza w Warszawie

Jednym z założeń projektowych jest stworzenie przestrzeni, w której konsument może obserwować przebieg powstawania produktu oraz brać udział w jego kreowaniu poprzez kontakt z projektantem i wykonawcą. Określanie indywidualnych preferencji konsumenta wraz z możliwością poznania przez niego złożoności procesu powstawania produktu podnosi jego wartość – tłumaczy Katarzyna Brzostek.

Ideą projektu było więc stworzenie nowoczesnej przestrzeni, wygodnej i spełniającej oczekiwania mieszkańców. W sąsiedztwie działa przedszkole, dlatego projektowany budynek dzięki przeszkleniom w elewacji ukazuje całość procesu produkcji – w ten sposób projektantka nadała mu edukacyjną funkcję, obserwatorzy już od najmłodszych lat będą mogli podpatrywać jak powstają produkty, w jaki sposób trafiają do społeczeństwa oraz poznają zalety pracy zespołowej.

Czytaj też: Warszawa | Cegła | Portfolio | Instagram

źródło: Kasia Brzostek