renowacja mieszkania

Praga: renowacja mieszkania w kamienicy. Architekci stworzyli tu świetny klimat

Renowacja mieszkania w kamienicy w Pradze zrealizowana została według projektu zespołu No Architects. Mieszkanie znajduje się w dzielnicy Dejvice w stolicy Czech.

Dejvice to modna dzielnica mieszkaniowa Pragi, w której mieszkać chciałoby wielu. Jest tutaj mnóstwo kawiarni, słynnych restauracji, kamienic i okazałych gmachów, w których znajdują się ambasady i uniwersytety. Wielkomiejski charakter dzielnicy tworzą też wille i bloki mieszkalne z okresu międzywojennego, które sąsiadują z nowoczesną architekturą. W jednej z takich kamienic znajduje się opisywane mieszkanie.

Powierzchnia mieszkania to 100 m kw. Wewnątrz architekci zastali typowy układ – pomieszczenia zgrupowane były wzdłuż jednej ściany i połączone długim i ciemny holem. Projektanci postanowili uwolnić potencjał tkwiący w starym lokalu. Główną częścią mieszkania stała się teraz strefa dzienna. Wyróżnia ją część wypoczynkowa umieszczona pod regałami z książkami, kuchnia oraz jadalnia. Sypialnie znalazły się na przeciwległych końcach mieszkania. Chociaż główna sypialnia łączy się bezpośrednio z częścią dzienną, pozostaje kameralną przestrzenią z garderobą i łazienką.

Nasze studio przekształciło ciemny korytarz w przestronną łazienkę i umieściło główne drzwi wejściowe tak, aby przedsionek nie był oddzielony innymi drzwiami – opisują architekci.

Jednocześnie taki zabieg sprawił, że do wnętrza mieszkania dociera teraz mniej dźwięków z klatki schodowej.

renowacja mieszkania


Projektując wnętrze architekci położyli nacisk na wyeksponowanie elementów, które nawiązują do architektury budynku z początku XX wieku. Przykładem są motywy na osłonach grzejników, których wzór został zainspirowany wzorami na klatce schodowej budynku. Historyczny klimat okolicy mają podkreślać gładkie powierzchnie (forniry dębowe) oraz powierzchnie lakierowane w delikatnej tonacji.

Czytaj też: Wnętrza | Czechy | Ciekawostki | Drewno

Renowacja mieszkania w Pradze – fot. Studio Flusser (www.studioflusser.com)