Praga: wieżowiec jak okręt wbity w ziemię. Hit czy kit?

W Pradze ma powstać najwyższy wieżowiec w Czechach. Jego projekt to połączenie architektury i sztuki, bo liczący 135 metrów wieżowiec ozdobiony ma zostać instalacją przypominającą przechylony okręt.

Top Tower zbudować chce firma deweloperska Trigema, która do współpracy nad projektem zaprosiła pracownię black n’arch oraz czeskiego rzeźbiarza Davida Černýego. Budynek ma mieć mieszane funkcje. Wewnątrz powstaną mieszkania, przestrzenie biurowe oraz lokale dla usług i handlu. Atrakcją będzie platforma widokowa na szczycie, z której będzie można podziwiać miasto. Wieżowiec ma powstać na osiedlu Nove Butovice w południowo-zachodniej części miasta.

Przyklejony do budynku „okręt” nie będzie tylko ozdobą. Ekspresyjna forma ma wprowadzić do dzielnicy zabudowanej blokami z wielkiej płyty nieco dynamizmu i tchnąć nową energię. Dodatkowo gmach zaprojektowano tak, aby deszcz spływał po elewacji. Zgromadzona w ten sposób woda ma być ponownie wykorzystywana.


Przy okazji inwestycji deweloper zapowiedział, że wyremontuje najbliższą okolicę wieżowca. Odnowione mają zostać między innymi wejścia do pobliskiej stacji metra.

Budowa wieżowca ma pochłonąć 85 milionów dolarów. Rozpoczęcie prac planowane jest na 2021 r., a ich zakończenie na 2024 r. 

źródło: Trigema

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły