Wandalizm stanowi poważny problem dla wielu polskich miast, generując znaczne koszty napraw uszkodzonego mienia publicznego. Przykładem jest sprawa z Konina, gdzie zniszczenie fontanny z figurką konia przed Konińskim Centrum Kultury wywołało szerokie oburzenie wśród mieszkańców i władz. Po kilku latach toczącego się postępowania, sąd nakazał sprawcom wypłacenie ogromnego odszkodowania na rzecz miasta. To zdarzenie przypomina o powadze konsekwencji prawnych grożących za niszczenie mienia publicznego.
Zniszczenie fontanny i jego skutki
W październiku 2019 roku doszło do bulwersującego aktu wandalizmu, w wyniku którego uszkodzona została m.in. metalowa figura konia, będąca elementem fontanny przed Konińskim Centrum Kultury. Jak ustaliła policja, w nocy z 11 na 12 października na figurę weszły pijane osoby. Dwie pierwsze zdołały zejść bez powodowania zniszczeń, jednak pod trzecią nogi konia się złamały. Oprócz samej figury ucierpiały również dysze fontanny, instalacja elektryczna oraz oświetlenie. Koszt naprawy fontanny wyniósł 141 tysięcy złotych. Na sfinansowanie remontu złożyły się spółki miejskie, a figura – symbol miasta znany z jego herbu – powróciła na swoje miejsce w grudniu 2020 roku.
Decyzja sądu i kara dla sprawców
Początkowo sąd wymierzył sprawcom stosunkowo niedużą karę, wobec tak ogromnych kosztów naprawy, bo wynoszącą zaledwie pięć tysięcy złotych. Władze Konina nie zgodziły się z tak niskim orzeczeniem i zdecydowały się na dalsze dochodzenie sprawiedliwości. Ostatecznie, w poniedziałek 24 marca 2025 roku zapadł wyrok, który nakazuje sprawcom zapłacić ponad 97 tysięcy złotych odszkodowania na rzecz miasta. Dodatkowo zostali oni skazani na siedem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Wyrok ten nie jest jeszcze prawomocny.
„Będziemy skutecznie dochodzić rekompensat za akty wandalizmu, które mogą przydarzyć się na terenie miasta” – podkreślił prezydent Konina, Piotr Korytkowski. Dodatkowo zaznaczył, że poinstruował swoich podwładnych, by w takich przypadkach nie odpuszczali.
Zniszczona fontanna. Fot. LM Lokalne Media
Kary za niszczenie mienia publicznego
Niszczenie mienia publicznego w Polsce jest poważnie traktowane przez prawo. W zależności od skali zniszczeń oraz okoliczności czynu, sprawcom mogą grozić wysokie kary finansowe, ograniczenie lub pozbawienie wolności. Odszkodowania na rzecz poszkodowanych jednostek publicznych są dodatkowym obciążeniem, które ma na celu rekompensatę za wyrządzone szkody i odstraszenie kolejnych potencjalnych wandali.
Czy wysoka kara za zniszczenie fontanny będzie nauczką?
Sprawa zniszczonej fontanny w Koninie pokazuje, że akty wandalizmu nie pozostają bezkarne. Odszkodowanie w wysokości niemal 100 tysięcy złotych to bardzo dotkliwy skutek działania przeciwko mieniu publicznemu. Władze miast, podobnie jak w przypadku Konina, powinny zawsze tak stanowczo reagować na tego typu incydenty, chroniąc wspólne dobro i dbając o porządek.
Źródło: LM Lokalne Media
Czytaj też: Ciekawostki | Place, Skwery, Parki | Miasto | Rzeźba | Konin