10965795_10153567274244638_1833108425_n

fot: Adrien Sicart

W zeszłym tygodniu, 21 stycznia 2015, podczas męskiego tygodnia mody w Paryżu odbyła się prezentacja kolekcji jesień-zima 2015 Wan Hung Cheung’a. Młody projektant chińskiego pochodzenia w 2014 roku otrzymał dyplom w uznanym Central Saint Martins College w Londynie.

Jego pierwsza kolekcja uosabia piękno procesu starzenia się. Londyńska marka skupia się na współczesnej męskiej modzie haute couture. Zainteresowaliśmy się młodym projektantem, gdyż urzekło nas jego modernistyczne podejście do haftu, jak i wschodnioeuropejski akcent, którym był film modowy do kolekcji wiosna-lato 2015.

Wan Hung Cheung, to marka łączącą w sobie chińską wrażliwość wraz z europejskim uznaniem rzemiosła. Korzystanie z klasycznej techniki haftu sprawia, że futurystyczne ubrania stają się dostępne dla odbiorców. Projekty Wan’a to prawdziwe dzieła sztuki, które możemy podziwiać na co dzień.
Wszystkie ubrania i buty to połączenie klasycznych elementów piżamy i męskich garniturów. Paleta barw to połączenie bieli, niebieskiego, czerwonego i czarnego. Ubrania, wykonane ze szlachetnych materiałów, jak jedwab, kryształy Svarowskiego, jak i wrażliwego na światło PCV i wielowarstwowego haftu w technice 3-D, podkreślają oddanie Wan Hung Cheung’a do rzemiosła.
Intrygujące dla nas modernistyczne kształty, nowatorskie połączenie szlachetnych materiałów z futurystycznymi dzianinami, jak i inspirujące wykonanie, zostały utrwalone w filmie „Folktron”. Autor, fotograf i twórca modowych wideo, Au Matt, przedstawia nowoczesne kreacje projektanta na tle typowej, polskiej wsi, zestawiając tradycję i przyszłość, płynnie łącząc chińską wrażliwość z wschodnio-europejskim folkiem.

Projekty Wan Hung Cheung’a możemy opisać jako śmiałe, figlarne i niepowtarzalne. Kolekcja jesień-zima 2015, prezentowana podczas paryskiego tygodnia mody, kontynuuje wcześniej obraną drogę. Z zamiłowania projektanta do tekstyliów, jak i otrzymanej nagrody Hand&Lock w technice haftu, wynika tutaj skupienie się na nowatorskim laserowym cięciu doskonałej jakości skór, z późniejszą restrukturyzacją ich za pomocą odbijającego światło PCV. Filcowane przędze wełny, hafty kryształów na skórzanych spodniach, wrażliwe na ultrafiolet koszule i spodnie stanowią podstawę najnowszej kolekcji.

Interaktywna instalacja zaprezentowana w Paryżu 21 stycznia podczas męskiego tygodnia mody przekroczyła granice wysokiego krawiectwa (couture) i nowoczesnej technologii. Zniekształcone sylwetki ośmiu modeli w zaprojektowanych do tego celu lustrach, uderzające elementy dźwiękowe skomponowane przez młodą francuską kompozytorkę i artystkę Sir Alice wraz z nietuzinkowymi, specjalnie użytymi to tego pokazu rękawicami mi.mu umożliwiły widzom odkrycie niesamowitego talentu Wan Hung Cheung’a. Podczas prezentacji obecna była prasa międzynarodowa, która śledzi od początku kroki młodego projektanta. Jak i my nie możemy doczekać się kolejnych kolekcji.

Karolina Hein

 

kolekcja wiosna/lato 2015


kolekcja jesień/zima 2015

zdjęcia: Au Matt

information, pictures and video credits to Martin Ziemniak, Wan Hung Cheung’s Paris Coordinator