Kolejny proekologiczny mural w ramach akcji “Gdańsk bez plastiku”

Dziewczynka karmiąca nie ptaki, lecz plastikowe siatki – taki obraz prezentuje nowy proekologiczny mural Marka Looney’a Rybowskiego, który ozdobił ścianę Szkoły Podstawowej nr 19 w Gdańsku. Jest to drugi mural, który powstał w ramach kampanii “Gdańsk bez plastiku”. Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w poniedziałek, 2 listopada. 

Marek Looney Rybowski rozpoczął prace nad muralem 21 października br. Jak przyznaje artysta, ściana na której powstać miało dzieło, była w dobrym stanie, wystarczyło więc położyć farbę podkładową z gruntem. Kolejnym etapem było wymierzenie i naniesienie szkicu. Gdy ten był gotowy, można było zabrać się za najbardziej czasochłonną część, czyli malowanie i w końcowej fazie – cieniowanie. Po tygodniu praca była gotowa. Tak powstał kolejny proekologiczny mural, który ma uczyć dzieci ekologii i szacunku do środowiska! 


“Mural przedstawia dziewczynkę karmiącą jednorazowe foliówki. Ma to sugerować, że przy dużym zanieczyszczeniu, plastikach porwanych przez wiatr, ludzie przestaną odróżniać śmieci od ptaków. Chciałbym, żeby te murale mimo smutnego przesłania, były w odbiorze ciepłe i miłe  – mówi Marek Looney Rybowski, autor muralu.

“Gdańsk bez plastiku” to kampania, która trwa w naszym mieście od blisko dwóch lat. W jej ramach odbyło się wiele akcji edukacyjnych i promocyjnych, m.in. rozdawanie gdańszczanom materiałowych siatek na zakupy. Murale na ścianach szkół to nowy pomysł. Pierwsze z wielkoformatowych dzieł, przedstawiające chłopca strzelającego z procy plastikową buteką, ozdobiło we wrześniu br. Szkołę Podstawową nr 27. W niecodzienny, nieco przewrotny sposób, murale na szkołach mają zwrócić uwagę przechodniów i skłonić ich do refleksji.

“To kolejna odsłona miejskiej kampanii “Gdańsk bez plastiku”, która co ważne, przynosi efekty. Badania, które prowadzimy w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku pokazują, że coraz więcej gdańszczan prawidłowo segreguje odpady. Cieszę się, że możemy połączyć siły z wrażliwością zdolnego artysty i wspólne przemówić do gdańszczan i gdańszczanek poprzez formę, jaką jest mural. “ – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

“Mam nadzieję, że dzieci, uczniowie, rodzice, a także nauczyciele i wszyscy, którzy patrzeć będą na ten mural, zastanowią się w sklepie dwa razy, zanim zerwą jednorazówkę, bo widzimy, jakie to ma konsekwencje dla świata przyrody” – powiedział Krzysztof Dudek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19.

Ściana na której namalowano mural ma 14 metrów, postać dziewczynki ma około 7 metrów. Cała kompozycja zajęła 12 metrów. Warto dodać, że proekologiczny mural na ścianie szkoły nr 19 to kolejne dzieło, które przedstawia dziecko. Niedawno opisywaliśmy inny mural autorstwa Marka Looney’a Rybowskiego. O chłopcu strzelającym z procy przeczytacie TUTAJ. 

Czym jest akcja Gdańsk bez plastiku?
W lutym br. Miasto ogłosiło program „Gdańsk bez plastiku”. Był on skierowany przede wszystkim do mieszkańców, a zakładał wdrożenie w codziennym postępowaniu 10 zasad dotyczących tego, jak można bardziej ekologicznie, bardziej przyjaźnie żyć dla środowiska. Projekt spotkał się z pozytywnym odzewem wśród gdańszczan. Na ulicach naszego miasta można zauważyć coraz więcej osób z bawełnianymi torbami na zakupy. Rzadkością stał się widok kupujących, pakujących zakupy w jednorazowe foliówki. Modne stało się także używanie, zwłaszcza wiosną i latem, wielorazowych butelek na wodę. Niewykluczone, że zmian nawyków jest jeszcze więcej. Miasto Gdańsk postanowiło więc pójść za ciosem i zachęca: po zmianach w życiu prywatnym, warto też zadbać o te w życiu zawodowym.

„Dzisiaj chcemy do tej akcji zaprosić przedsiębiorców.Uważam, że wszelkie zmiany trzeba zawsze rozpocząć od siebie. Kiedy zaczęliśmy namawiać mieszkańców Gdańska do tego, żeby oszczędniej, rozważniej, trochę inaczej zacząć myśleć, to zaczęliśmy też wprowadzać zmiany w urzędzie miejskim. Sama zdziwiłam się efektami – kiedy wprowadziliśmy szklane butelki i dzbanki na wodę, które wykorzystywane są m.in. w trakcie służbowych spotkań, to tylko w 2019 roku pozbyliśmy się 18 tys. plastikowych butelek. To bardzo wymierny znak tego, jak można inaczej. Do tego coraz więcej pism, które podpisuję, przygotowywanych jest na papierze ekologicznym, a więc pochodzącym z recyklingu, z odzysku. To bardzo cieszy. Od 1 stycznia chcemy iść o krok dalej. Wprowadzone zostanie zarządzenie Prezydenta Miasta Gdańska, obligujące pracowników do określonych działań związanych z myśleniem o naszej przyszłości i o naszej planecie” – podkreślała podczas specjalnej konferencji, prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Gdańsk bez plastiku

Miasto wprowadziło też w ostatnich miesiącach „zielone zamówienia publiczne” – tam, gdzie urząd zamawia różnego rodzaju produkty, wprowadza klauzulę dla oferentów, by „legitymowali się” ekologicznym podejściem do prowadzonego przez nich biznesu.Pierwszą z firm, która zdecydowała się na przystąpienie do projektu „Gdańsk bez plastiku” została IKEA.

Małgorzata Dobies – Turulska, dyrektor IKEA Gdańsk podkreślała w poniedziałek, że sklep rozpoczął wprowadzanie zmian zanim jeszcze pojawiła się ustawa, ktora nas do tego obligowała. Zaczęliśmy od plastiku jednorazowego użycia.

„Początek wydawał się trudny. Zastanawialiśmy się, jak to zrobić m.in. jak pozbyć się słomek czy jednorazowych worków na śmieci. Okazało się, że to możliwe, a to co najtrudniejsze – jest w naszych głowach. W praktyce okazało się, że możemy żyć bez słomek. Szybko pojawiły się alternatywne rozwiązania, papierowe. Korzystamy m.in. z wody z kranu, stosujemy filtry. Używamy nadal plastikowych butelek, ale takich wielorazowego użytku. Bo o to też chodzi – nie przecież o to, by nagle pozbyć się całego plastiku. Na dzisiaj nie mamy takiego rozwiązania, jak w pełni zastapić ten plastik, ale ten który możemy wyeliminować – czemu nie.” – zaznaczała dyrektor Dobies – Turulska.

W ramach kampanii „Gdańsk bez plastiku” prowadzone są też, bądź były w ostatnich miesiącach, różnego rodzaju działania, które mają przypominać i promować założenia akcji i ekologiczne działania, m.in. konkursy plastyczne dla uczniów, pilotażowe projekty dla rodzin, które chcą zmienić swoje nawyki i wyeliminować plastik z użycia, konkursy w mediach społecznościowych czy pikniki dla mieszkańców.

Akcję promują również ekologiczne gadżety z logo kampanii: torby bawełniane na zakupy, koszulki, ołówki i inne przedmioty z surowców przyjaznych środowisku.

Czytaj też: Ekologia | Sztuka | Gdańsk | Elewacja| Miasto | Grafika | Murale | 

źródło: gdansk.pl / Proekologiczny mural w Gdańsku
zdjęcia: Grzegorz Mehring / gdansk.pl