Biblioteki Publicznej w Toruniu

Projekt Biblioteki Publicznej w Toruniu według Magdaleny Dorady [PORTFOLIO]

Publikujemy projekt biblioteki publicznej w Toruniu, który jest projektem dyplomowym inżynierskim Magdaleny Dorady, który powstał pod kierunkiem dr inż. arch. Roberta Łucka w Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckiego w Bydgoszczy.

„Projekt architektoniczny Biblioteki Publicznej w Toruniu” powstał z potrzeby stworzenia miejsca, w którym będzie można wygodnie czytać, uczyć się, bez zgiełku i hałasu, ale w otoczeniu dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Biblioteka „Art Library” swoimi funkcjami, ma tworzyć harmonijną przestrzeń, z której będą korzystać nie tylko mieszkańcy, ale i turyści. Całość założenia opiera się na idei „wspólnego życia”. Biblioteka ma być przede wszystkim miejscem spotkań.

Swoim kształtem „Art Library” nawiązuje do minimalizmu. Projektantka inspirowała się książkami, układając je w różnych schematach w celu znalezienia właściwego układu. W efekcie powstał projekt, w którym budynek biblioteki przypomina stos ułożonych jedna na drugą książek.

W elewacjach parteru i pierwszego piętra dominują cegła oraz szkło. Ta pierwsza stanowi ścianę pełną jak również ścianę ażurową połączoną z przeszkleniem. Był to celowy zabieg, którym architektka chciała nawiązać do historycznego otoczenia z jakim sąsiaduje projektowana biblioteka. Z kolei szkło jako transparentna ściana ma wprowadzić do budynku uczucie namacalnej bliskości z naturą.

Frontowe wejście umieszczone zostało od strony starówki, skąd można wejść do obszernego foyer, pełniącego także funkcje centrum wystaw autorskich, w której pisarze mogliby promować swoją twórczość.

Biblioteki Publicznej w Toruniu

Projektantka dostosowała obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych. W posadzce widać pasy prowadzące do czytelni, z której korzystać będą mogły osoby niewidome. Pasy prowadzą też do pomieszczeń sanitarnych oraz kawiarni, z której będzie można wyjść do ogrodu. Na parterze znalazła się również czytelnia dla dzieci, której przestrzeń podzielono na pomieszczenie nauki oraz strefę gier i zabaw. Ciekawie prezentują się schody, które pełnią również rolę siedzisk.

Pierwsze piętro składa się z czytelni głównej wraz z boksami i pomieszczeniem do nauki w ciszy. Część sal będzie można wynająć pod wydarzenia komercyjne. Na drugim poziomie projektantka zaplanowała powstanie fonoteki oraz czytelni kulturalnej. W tej części zbudowane zostaną również pomieszczenia administracji. Na pierwszej i drugiej kondygnacji zaprojektowane zostały zielone tarasy.

Więcej dobrze zaprojektowanych bibliotek znajdziecie klikając tutaj.

źródło: Magdalena Dorada