Projekt domu jednorodzinnego w Toruniu

Projekt domu jednorodzinnego w Toruniu. Część dachu pokryje zieleń

Projekt domu jednorodzinnego w Toruniu można w dużym uproszczeniu zdefiniować jako dwie stodoły scalone dwupoziomowym łącznikiem. Punktem wyjścia stał się nieregularny obrys działki – przypominający trapez, z wcięciem na wjazd w północno – zachodniej części. Jedną ze stodół obrócono o 30 stopni, jednocześnie nawiązując do granicy nieruchomości. 

Obrócenie bryły tworzy oś z południowym słońcem wpadającym wprost do części dziennej przez przeszklenia w ścianie szczytowej. Wspomniane obrócenie zapewnia mieszkańcom domu intymność w części dziennej, zmieniając tym samym optykę wnętrz od drogi dojazdowej. Każda ze stodół pełni inną rolę, jedna gospodarczo – sypialnianą, druga natomiast dzienno – rekreacyjną.

Łącznik poza funkcją komunikacyjną mieści w sobie kuchnię i przestrzeń gospodarczą (w parterze) oraz miejsce do nauki dla dzieci w części scalającej poddasza obu stodół. Dzięki zastosowaniu przeszkleń łącznik wydaje się być lekki w formie, nie obciążając tym samym całej kompozycji. Pełni on ważną rolę w kontekście całej działki. Zlokalizowany w osi wschód – zachód łączy przestrzenie rekreacyjne we frontowej i tylnej części zagospodarowania terenu, a niższą z jego części pokrywa dach zielony.


Budynek sprawia wrażenie, że z jednej strony otwiera się na działkę, natomiast z drugiej strony zwęża się i zamyka. Właśnie w tym zwężeniu zaprojektowano atrium, z zielenią i drzewem pośrodku, które w upalne dni uchroni mieszkańców przed słońcem. Ściany zewnętrzne otaczające taras, jak i ściany całego budynku pokrywa zarówno opalane, jak i jasne świerkowe drewno oraz beton architektoniczny. Projekt domu jednorodzinnego w Toruniu wykonał architekt Sebastian Marach z pracowni YONO ARCHITECTURE.

Nazwa projektu: Projekt domu jednorodzinnego w Toruniu
Kategoria: Architektura
Powierzchnia: 376,2 m2
Data realizacji: 08/2022
Zespół: architekt Sebastian Marach
Wizualizacje: GID Studio

O architektach:
YONO ARCHITECTURE to autorska pracownia projektowa architekta Sebastiana Marach,
specjalizująca się w architekturze oraz architekturze wnętrz. Pracownia realizuje projekty na terenie całej Polski.
Więcej projektów i realizacji YONO ARCHITECTURE znajdziecie w naszym serwisie klikając TUTAJ: https://www.whitemad.pl/?s=Yono

Czytaj też: Toruń | Architektura w Polsce | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie  |Dom jednorodzinny

 

źródło: YONO ARCHITECTURE