dom atrium

Projekt domu z wewnętrznym atrium. Zbudują go pod Mielcem

Dom z wewnętrznym atrium zaprojektowali architekci z pracowni MEEKO. Budynek powstanie w Tuszowie Narodowym pod Mielcem.

Kształt budynku wynika z Warunków Zabudowy. Inwestor chciał, by bryła była nowoczesna. Architekci spełnili te pragnienia proponując niestandardowe rozwiązania. Dom miał za zadanie stworzyć swoistą enklawę dla mieszkańców i podzielić przestrzeń na półprywatną i prywatną. Rozwiązanie przestrzenne na działce, a w tym usytuowanie drogi dojazdowej i wejścia od strony południowej do budynku pociągnęło za sobą szereg konsekwentnych rozwiązań w aranżacji wnętrza domu.

Taras zewnętrzny i strefa dzienna domu wraz z kuchnią zostały zlokalizowane od strony zachodniej. Aby dodatkowo doświetlić wnętrza domu zostało zaprojektowane atrium w części centralnej budynku, dzięki któremu światło wpada do jego wnętrza. Atrium stanowi też dodatkowy taras wewnętrzy dla mieszkańców i wprowadza starannie zaprojektowaną zieleń do jego wnętrz, zbliżając go do otaczającej przyrody.

Forma architektoniczna składa się z klasycznej „nowoczesnej stodoły” krytej prostym dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 26 stopni zaprojektowanym w formie dachu bezokapowego. W części południowo-zachodniej, na przedłużeniu bryły głównej dostawiony jest prostopadłościan z przeznaczeniem na garaż. Nad tą przestrzenią znajduje się dach płaski, który funkcjonalnie spaja garaż z domem i zarazem dopełnia architekturę budynku. Dodatkowym atutem płaskiego dachu jest wykorzystanie go jako kolejny taras zewnętrzny, na który można się dostać zewnętrznymi stalowymi schodami ukrytymi w narożniku budynku.

dom atrium


Pokrycie dachu zaprojektowano w postaci blachy ocynkowanej montowanej w systemie płaskiej blachodachówki modułowej z przetłoczeniami w kolorze szarym. Ściany zewnętrzne głównej bryły wykończone są deskami modrzewiowymi w układzie pionowym z montażem ukrytym. Pasy między okienne są zaakcentowane płytami z betonu architektonicznego tworząc horyzontalne wydzielenia w kompozycji elewacji. Ściany w atrium są wykonane w tynku dekoracyjnym cienko-ziarnistym imitującym strukturę betonu, który jest doskonałym tłem dla zieleni w tym maleńkim wnętrzu.

Dom z wewnętrznym atrium, architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła, Damian Maj
Zakres: Projekt koncepcyjny

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Drewno | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: MEEKO

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły