międzynarodowym konkursie

Projekt dwóch studentów z Polski wyróżniony w międzynarodowym konkursie

Projekt przygotowali Jakub Wichtowski i Jan Zieliński, studenci drugiego roku Architektury Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zaprojektowany przez nich ośrodek zdrowia zdobył honorowe wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym Switch Competition – Alps Wellnes Retrea.

Zadaniem, którego podjęli się polscy studenci było zaprojektowanie obiektu, który służyć będzie zdrowiu fizycznemu i psychicznemu człowieka – Wellness.

Architektura może mieć głęboki leczniczy wpływ na człowieka, jeśli potrafi stymulować ludzkie zmysły. Wellness Retreat powinien rezonować z elementarną materialnością i głęboką zmysłową przyjemnością, która może być bardzo dobrym medium do wprowadzania w odpowiedni stan emocji, tzn. aura przestrzeni powinna przynosić pozytywną zmianę w percepcji i nastroju osoby korzystającej z przestrzeni – tłumaczą autorzy projektu.

Zaprojektowany przez nich budynek miałby stanąć w Szwajcarii. Przygotowując projekt młodzi projektanci starali się odpowiedzieć na pytanie: “jaki element krajobrazu Szwajcarii jest najbardziej charakterystyczny?”. Stwierdzili, że to piękna natura i betonowe mosty zaprojektowane przez Zumthora i Olgatiego.

Jakub Wichtowski i Jan Zieliński rozwinęli ideę mostu jako obiektu łączącego dwa krańce. W ich interpretacji budynek The Bridge łączy świat konsumpcji i szybkiego życia ze światem natury i spokoju. Budynek staje się droga pomiędzy życiem człowieka a spokojem natury.

międzynarodowym konkursie


Najważniejszym elementem projektu jest widok i kontekst miejsca. Budując formę i planując układ funkcjonalny studenci chcieli umożliwić użytkownikom budynku obcowanie ze światem przyrody i widokiem na okolicę. Z wnętrza budynku doskonale widać jezioro St. Moritz i otaczające je Alpy.

O odpowiednie wrażenia wizualne zadbano już od samego wejścia. Recepcja będąca interpretacją szwajcarskiej szopy pasterskiej wprowadza gości podziemnym tunelem, odcinając od zewnętrznego świata prowadzi do przestrzeni wspólnej będącej centrum samego obiektu. Znajduje się tam przestrzeń Active, którą tworzą słupy poprzeplatane bujną zielenią. W kontrze do strefy aktywności powstała strefa Term, która skłania do wewnętrznej refleksji.

Czytaj też: Urbanistyka | Wydarzenia  | Podróże | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Jakub Wichtowski, Jan Zieliński