wizualizacja: Tremend

Projekt nowego dworca w Lublinie w finale konkursu World Building of the Year

W Lublinie powstanie nowy dworzec, który sprawi, że w bliskim sąsiedztwie powstanie centrum przesiadkowe dla podróżujących autobusami i pociągami. Projekt Zintegrowanego Dworca Metropolitalnego przygotowali architekci z pracowni Tremend, którzy proponują zbudowanie dworca w duchu eko. Przygotowana koncepcja została dostrzeżona i wyróżniona przez jury konkursu World Building of the Year.

Przygotowana koncepcja dworca jest najlepszym dowodem na znaczenie, jakie dla pracowni Tremend ma ochrona środowiska i wprowadzanie zieleni do architektury.  Koncepcja została wyróżniona przez jury jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń świata architektury – World Building of the Year, towarzyszącego festiwalowi World Architecture Festival. Projekt trafił na shortlistę konkursu w kategorii infrastruktura. Jego prezentacja przed jury odbędzie się w grudniu w Amsterdamie. 

Nowy dworzec autobusowy powstanie niedaleko dworca kolejowego. Zostaną tu stworzone nowe miejsca, które będzie służyć nie tylko sprawnym przesiadkom, ale też stworzy atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu w mieście. W tym celu ogród na dachu oraz ściana zielona mają tworzyć strefę zieleni łączącą dworzec z Parkiem Ludowym. Projekt ma za zadanie rewitalizację obszarów przydworcowych, stworzenie nowej tkanki miejskiej, ma być odpowiedzią na pytanie, jak rewitalizować tereny przydworcowe, aby stały się przyjazne dla podróżnych oraz mieszkańców.

Architektura miejsc publicznych ewoluuje moim zdaniem w bardzo dobrym kierunku. Łączenie różnych przestrzeni, otwartych stref wspólnych sprzyja nawiązywaniu kontaktów. Centrum komunikacyjne, które powstanie w Lublinie ma ożywić przeznaczoną do rewitalizacji dzielnicę i stać się miejscem spotkań, gdzie ludzie będą mogli spotkać się i spędzić wspólnie czas w atrakcyjnym otoczeniu z terenami zielonymi. Projekt to także odpowiedź na problemy, związane z ochroną środowiska i życiem w mieście, takimi jak smog, zużycie wody i energii, hałas. To obraz tego, w jaki sposób postrzegamy rolę ekologii w architekturze – wyjaśnia prezes zarządu Tremend, architekt Magdalena Federowicz-Boule. 

Bryła obiektu zostanie podzielona na dwa niezależne kubiki, otulone szklaną oranżerią w formie dużych płaszczyzn w technologii kurtyny szklanej. Północna elewacja jednego z kubików zaprojektowana została w formie zielonej ściany, natomiast wschodnia ściana kubika wewnętrznego obłożona płytami z betonu architektonicznego. Wszystkie pomieszczenia wewnątrz budynku dworca zostaną oddzielone od hali przeszkleniem – dodatkowo pomieszczenia administracji wyposażone będą w przyciemniane szyby. Ten podział przestrzeni jest podyktowany nie tylko dbałością o atrakcyjność wizualną przestrzeni, ale przede wszystkim – troską o środowisko. Dzięki umieszczeniu “budynku w budynku” będzie możliwe utrzymanie stosunkowo niewielkiego poziomu zapotrzebowania energetycznego. Energia potrzebna do ogrzania obiektu zostanie pozyskana dzięki gruntowym pompom ciepła.  

Kolejnym rozwiązaniem, które ograniczy zużycie prądu są energooszczędne oprawy LED. Stopień zużycia energii kontrolowany będzie także poprzez zastosowanie detekcji ruchu, uwzględnienie natężenia oświetlenia docierającego z zewnątrz i powiązanie działania systemu z porą dnia, roku oraz innymi czynnikami zewnętrznymi lub sygnałami pochodzącymi z pozostałych systemów budynkowych. W zależności od typu obiektu takie aktywne systemy mogą ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne instalacji oświetleniowej o 50 proc., dzięki czemu zwrot kosztów inwestycji w system sterowania możliwy jest średnio już po 3 latach.

Jako odpowiedź na coraz bardziej rozpowszechniony problem smogu, architekci zastosowali kostkę antysmogową – nowoczesny, materiał o właściwościach fotokatalitycznych. Zawiera ona dwutlenek tytanu, który pod wpływem światła umożliwia przekształcenie toksycznych spalin w substancje nieszkodliwe dla zdrowia. Wsparciem w utrzymaniu odpowiedniej jakości powietrza będą również rośliny – projekt zakłada nasadzenie gatunków, które szczególnie sprzyjają produkcji tlenu. Woda potrzebna do podlewania roślin ma być pozyskiwana dzięki systemowi oczyszczania ścieków deszczowych. To nie koniec rozwiązań eco-friendly – na terenie dworca znajdą się stanowiska dla rowerów oraz ładowarki do elektronicznych samochodów i autobusów. 

World Architecture Festival to jeden z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie architektury. Najważniejszym punktem festiwalu jest uroczysta gala wręczenia nagród – w tym the World Building of the Year. Pierwsza edycja odbyła się w Barcelonie, w 2008 roku – jako wydarzenie mające “celebrować najlepsze projekty architektoniczne z całego świata”.

wiz. Tremend