Plan generalny obejmuje 30-kilometrowy obszar Antakyi, stolicy Hatay i jedno z najważniejszych miast starożytności (Antiochia).

Projekt odbudowy Antiochii po trzęsieniu ziemi z 2023 r. wg. Foster + Partners

Tureckie miasto mocno ucierpiało z powodu trzęsienia ziemi. Architekci pokazali projekt, który z szacunkiem odnosi się do historii. Projekt odbudowy Antiochii wyłoniony został w międzynarodowym konkursie architektonicznym.

Trzęsienie ziemi nawiedziło Turcję i Syrię 6 lutego 2023 r. Jego ogromna siła sprawiła, że setki tysięcy ludzi straciło dach nad głową. Kilka tygodni później, 20 lutego doszło do kolejnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,3 z epicentrum w Antiochii. Wtórne wstrząsy spowodowały zawalenie się budynków, które uszkodzone były na początku miesiąca.

Koncepcję odbudowy Antiochii przygotowali architekci z pracowni Foster + Partners we współpracy z Buro Happold, MIC-HUB oraz tureckimi biurami DB Architects i KEYM Urban Renewal Centre. Konkurs zorganizowała organizacja pozarządowa Türkiye Design Council (Turecka Rada ds. Projektowania).

W projekcie uwzględniono obszar, który rozciąga się na 30 kilometrach. Zniszczeniu uległo aż 80 proc. miasta, dlatego potrzebna jest szybka odbudowa. Plan generalny ma na celu zachowanie cennego ducha historycznego miasta i zadbanie o przywrócenie jego oryginalnych cech. Odbudowane miasto ma zachować swój lokalny charakter i klimat. To ważne, by jego mieszkańcy mogli poczuć się jak w domu.

Architekci wskazali, że konieczne jest zachowanie historycznych ulic, sieci dróg i skali budynków. Dodatkowo nowe budynki powstaną w technologii, dzięki której będą sobie lepiej radzić z trzęsieniami ziemi w przyszłości.

Odbudowane miasto ma być przygotowane do stawiania czoła wyzwaniom przyszłości, dlatego wprowadzono więcej zieleni, zaprojektowano specjalne zielone pasy, które mają poprawiać gospodarkę wodną i zapobiegać ewentualnym powodziom. Miasto ma być przyjazne mieszkańcom, dlatego siatkę ulic uzupełniają trakty, z których korzystać będą mogli wyłącznie piesi lub pojazdy transportu publicznego. Planowane deptaki i place mają integrować mieszkańców, zacieśniać więzi między nimi i zachęcać do wspólnego spędzania czasu. Brzegi rzeki Orontes (tur. Asi) zmienią się w linearny park.

Nowe sieci drogowe w dużej mierze podążają za wzorcami, zachowując arterie komunikacyjne, które rozciągają się od Cumhuriyet Meydam.

W sumie koncepcja zakłada budowę trzynastu nowych dzielnic. Będą działać jak małe, niezależne miasta. Każda dzielnica otoczona będzie siecią dróg, a w ich centralnych częściach powstaną ulice handlowe i usługowe. Na wizualizacjach widać też proponowaną ilość nowej zieleni. Mieszkańcy mają mieć skwery i parki pod ręką.

Co ważne, architekci z Foster + Partners zapewniają, że każdy budynek mieszkalny będzie traktowany indywidualnie. Nie dopuszczą do powstania osiedli z budynkami-kopiami, zależy im na zachowaniu różnorodności miasta.

Kiedy prace ruszą? Póki co nie znamy dokładnego terminu. Ze względu na skalę przedsięwzięcia można zakładać, że odbudowa będzie procesem podzielonym na kilka etapów i może potrwać nawet kilkanaście lat.

projekt: Foster + Partners

Czytaj też: Turcja  | Miasto | Urbanistyka | Osiedle | Dom jednorodzinny | Renowacja | whiteMAD na Instagramie