W październiku tego roku lubelski PORTAL zyskał nową perspektywę – dzięki międzynarodowej współpracy mieszkańcy Lublina mogą teraz wirtualnie odwiedzać Filadelfię. Kilka dni temu odbyło się symboliczne otwarcie transmisji między miastami, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz oraz mieszkańcy obu lokalizacji. Dzięki temu każde z miast uzyskało nową możliwość interakcji, a rotacyjne wyświetlanie obrazów z różnych stron świata pozwala na cykliczne łączenie z Wilnem, Dublinem i teraz z Filadelfią.
Joe Callahan, członek organizacji Portals.org, odpowiedzialnej za połączenie Filadelfii z Lublinem, mówił podczas inauguracji o wyjątkowej misji tego projektu. Callahan podkreślał, że Filadelfia to miasto inkluzywne i otwarte na różnorodność, które chce pokazać swoją społeczność światu. Z kolei Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina, zaznaczyła, że dla Lublina dołączenie nowego miasta do sieci PORTAL jest ogromnym wyróżnieniem. Emitowane na żywo transmisje są bardzo pozytywnie odbierane przez mieszkanki i mieszkańców Lublina, którzy z zaciekawieniem i sympatią integrują się z osobami po drugiej stronie portalu. Jej zdaniem te niezwykłe instalacje zachęcają do wspólnego poznania, ponad wszelkimi granicami.
Fot. Beata Stepaniuk-Kuśmierzak
Transmisje z Filadelfii będą dostępne codziennie od godziny 14:00 do 21:00 czasu środkowoeuropejskiego, kiedy to obrazy z amerykańskiego miasta będą rotacyjnie przeplatane z transmisjami z Wilna i Dublina. W pozostałych godzinach Lublin będzie nadal połączony z Wilnem. Obecna lokalizacja portalu w Filadelfii, John F. Kennedy Plaza (znanym jako Love Park), będzie działała do 7 listopada, po czym zostanie przeniesiona do historycznej dzielnicy miasta, tworząc tym samym możliwość dla większej liczby mieszkańców Filadelfii, by doświadczyć międzynarodowych połączeń.
Ideą projektu PORTAL, stworzonego przez litewskiego artystę Benediktasa Gylysa, jest tworzenie pomostu między społecznościami na całym świecie. W centrum każdego portalu znajduje się okrągły ekran i kamera, które transmitują obraz na żywo, łącząc mieszkańców różnych miast. Dzięki temu mieszkańcy mogą dzielić się nie tylko widokami, ale przede wszystkim doświadczyć obecności ludzi z innych kultur, często bardzo odległych geograficznie. Od momentu utworzenia PORTALU w Lublinie, który zainicjował współpracę z Wilnem w 2021 roku, sieć rozwija się dynamicznie. Obecnie obejmuje nie tylko Wilno, ale także Dublin, Międzynarodową Stację Kosmiczną, a teraz także Filadelfię.
Filadelfia, miasto-symbol amerykańskiej niepodległości, przygotowuje się do obchodów 250-lecia powstania Stanów Zjednoczonych, a instalacja PORTAL wpisuje się w celebrację tej rocznicy. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy obu miast mogą poczuć globalną wspólnotę i przekonać się, jak podobni są do siebie mimo różnic kulturowych. To nowoczesne narzędzie budowania mostów pomiędzy społecznościami przyciąga coraz większe zainteresowanie, oferując możliwość wyjątkowego spotkania z mieszkańcami z innych krajów bez konieczności odbywania podróży.
Źródło: lublin112.pl, kurierlubelski.pl
Czytaj też: Lublin | Ciekawostki | Stany Zjednoczone | Meble miejskie | whiteMAD na Instagramie