Projekt rozbudowy Muzeum Narodowego w Szczecinie

Koncepcję rozbudowy Muzeum Narodowego w Szczecinie przygotowali Aleksandra Jackowska, Natalia Siedlecka, Mateusz Nisiewicz i Bartek Litwinko z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Ich śmiała wizja zakłada powiększenie gmachu o nowoczesną część.

O historii powstania gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie pisał redaktor Mateusz Markowski TUTAJ.

Projekt przygotowany został pod opieką dr inż. arch. Miłosza Raczyńskiego. Koncepcja zakłada stworzenie nowego budynku, który będzie rozszerzeniem funkcjonalnym obecnego gmachu Muzeum Narodowego i siedziby Teatru Współczesnego z lat 1908-1913. To reprezentacyjne dla Szczecina miejsce na Wałach Chrobrego. Od strony wschodniej rozpościera się szeroka panorama na rzekę Odrę oraz wyspę Grodzką i Kępe Parnicką. Od strony zachodniej budynek znajduje się w bliskiej odległości od Placu Adama Mickiewicza. Elewacja zachodnia obecnego gmachu muzeum jest w całości przysłonięta przez dobudowany niski obiekt pawilonowy, który jest w złym stanie technicznym i zaburza percepcje gmachu Muzeum.

Studenci proponują kilka zabiegów: usunięcie istniejącego budynku pawilonowego, zachowanie istniejących drzew, które są “sercem” projektu, wyeksponowanie wieży wieńczącej gmach Muzeum, stworzenie dodatkowego ciągu komunikacyjnego i wyodrębnienie nowej bryły od obecnego budynku.

Po wnikliwych analizach istniejącego budynku Muzeum wraz z jego charakterystyczną fasadą udało się stworzyć koncepcje w duchu współczesnej architektury przy zachowaniu charakteru całego założenia – opisują autorzy projektu.

Muzeum Narodowe. Źródło: Dorota Kowalik, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Nowy obiekt składa się z dwóch głównych brył połączonych ze sobą przeszklonymi pomostami. Dynamikę nowej bryły uzyskano poprzez przesuniecie poszczególnych brył tworzących przestrzenie sal wystawowych. W celu zachowania istniejących drzew na dziedzińcu, nowy budynek posiada wyraźną separacje pomiędzy głównymi funkcjami muzealnymi i administracyjnymi. Nawiązaniem do reprezentatywnej wschodniej elewacji gmachu Muzeum Narodowego są licznie zreinterpretowane reliefy obecne na fasadzie nowej bryły.

Wejście oraz cała fasada zachodnia nowego obiektu została ujęta w szklaną „skórę” co nadało lekkości całej formie.

projekt: Aleksandra Jackowska, Natalia Siedlecka, Mateusz Nisiewicz, Bartek Litwinko

Czytaj też: Szczecin Architektura | Renowacja | Zabytek | Historia Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie