materiały prasowe

Projekt tężni w Busku Zdroju. Ma być najważniejszym obiektem regionu

Tężnia wraz z kompleksem uzdrowiskowym powstanie w Busku Zdroju. Jej projekt przygotowali architekci z pracowni 2pm, którzy wygrali konkurs zorganizowany przez kielecki oddział SARP.

W ramach inwestycji powstanie kompleks uzdrowiskowy, który składać się będzie z tężni oraz pawilonu ogrodowego, w którym mieścić się będzie pijalnia wód i oranżeria.

Zdaniem jurorów konkursu najlepszy projekt przygotowała pracownia architektoniczna 2pm, pracująca pod kierownictwem Piotra Musiałowskiego, autora między innymi polskiego pawilonu na EXPO w Mediolanie. Uczestnicy konkursu mogli wybierać miejsce na kilkudziesięciu hektara parku, w którym według nich powinna tężnia powstać. Pracownia 2pm wygrała część centralną.

Projektanci zdecydowali się zbudować obiekt z ciemnych, spiralnych ścian. Wykonane one zostały z litego drewna i obłożone gałęziami tarniny. Dzięki temu ciemna bryła jest widoczna z daleka i łatwiej do niej dotrzeć spacerując po alejkach parku.

Do serca budowli wchodzi się przez jedno z trzech pionowych przecięć w bryle. Poprzez labirynt zbudowany z gałęzi i solankowej mgły kuracjusze trafiają na słoneczny dziedziniec. W otwartej przestrzeni znajduje się pawilon z oranżerią i pijalnią wód. Dzięki całkowitemu przeszkleniu, będąc w jego środku czuje się integralność z dziedzińcem.

Zespół projektowy nagrodzonego kompleksu tworzą Piotr Musiałowski, Michał Adamczyk, Piotr Bylka i Krzysztof Nowotka, Przy projekcie współpracowali: Piotr Kamiński, Paulina Pankiewicz i Marta Przybył.

Kompleks ma stać się nowym symbol Buska. Inwestorem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta i Gminy w Busku Zdroju.