Projektanci z Gdyni produkują osłony i za darmo dostarczają szpitalom 

Osłony są proste i łatwe w produkcji. Na pomysł dostarczania ich do służb medycznych wpadł Konrad Klepacki i Mateusz Dyrda z pracowni FabLab Trójmiasto. Wystarczy wykorzystać laserowy ploter i pobrać darmowy wzór z Internetu. Projektanci tworzą maski w gdyńskiej tuBazie, w której siedzibę ma FabLab.

Produkcja osłon ruszyła kilka dni temu. Pierwsze partie już trafiają do szpitali.

Nasz laser niskiej mocy potrzebuje półtorej minuty do wytworzenia tarczy, a montaż zajmuje mniej niż minutę. Projekt maski jest udostępniony całkowicie za darmo, na licencji open source, aby pomóc szpitalom w Twojej okolicy. Zhakujmy razem tę pandemię – apeluje Mateusz Dyrda, prezes Stowarzyszenia Robotyków SKALP.

Projektanci chcą, aby firmy z całego kraju z ploterami laserowymi przyłączyły się do akcji i są już pierwsze efekty – chęć działania zadeklarowało ponad 20 przedsiębiorstw z różnych miejscowości. Pomysł przez swoją prostotę może znacznie pomóc służbom, które nieustannie borykają się z brakami podstawowych środków ochronnych i podejmują duże ryzyko. Plastikowa przyłbica uzupełnia deficytowe maseczki ochronne i gogle, chroniąc twarz przed bezpośrednim kontaktem z wirusem. Pomaga też w powstrzymaniu odruchu dotykania twarzy. Jedną z zalet jest to, że pozostaje na miejscu nawet podczas gwałtownych ruchów głową.

osłony


Całość powstaje przez laserowe wycięcie w arkuszu tworzywa sztucznego. Prototyp, którego wzór jest dostępny za darmo został zoptymalizowany pod kątem produkcji na większą skalę. Oprócz plastiku potrzebne są także gumki, którymi zakłada się na głowę gotową maskę.

Osłony produkowane w Gdyni są sterylizowane i rozsyłane do miejsc, które zgłaszają zapotrzebowanie.Jako jedni z pierwszych zamówienie złożyli pracownicy i stażyści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Więcej informacji o akcji znajdziecie tutaj: sprzetdlaszpitali.pl.

Czytaj też: Zdrowie | Ciekawostki | Technologia | Gdynia

źródło: UM Gdynia