Projektujesz? Ruszył konkurs na projekt nowego pawilonu dla bezdomnych kotów

Konkurs na projekt pawilonu dla bezdomnych zwierząt ogłosił Urząd Miasta Warszawy. Budynek ma powstać w Wawrze i będzie czterokrotnie większy niż dotychczasowy w Schronisku na Paluchu.

Przyszły budynek będzie w stanie przyjąć maksymalnie 300 dorosłych kotów. W strefie dla zdrowych zwierząt powstaną sale z wybiegami zewnętrznymi. W obiekcie utworzone zostaną także m.in. sale do kwarantanny czy szpital.

Dogodne miejsce do pracy i opieki nad zwierzętami zyskają także weterynarze i wolontariusze. W kociarni zaplanowano m.in. profesjonalne gabinety weterynaryjne, sale operacyjne, laboratorium, pracownię diagnostyki obrazowej czy salę do intensywnej opieki.

Całkiem nowy budynek wyłącznie dla kotów z pewnością zwiększy komfort wszystkich zwierząt, które przebywają w Schronisku na Paluchu. Czworonogi będą miały więcej przestrzeni oraz zapewnioną profesjonalną opiekę i leczenie w znacznie lepszych warunkach. A to wszystko już w 2025 roku – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Projekt nowego pawilonu – harmonogram

Termin składania prac w konkursie mija 13 października br. Poza zaproszeniem do negocjacji dla zwycięzców konkursu przewidziano również nagrody pieniężne w wysokości 50 tys. zł. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to październik br. Umowa z wykonawcą powinna zostać podpisana do końca roku. Przyszły projektant będzie miał 12 miesięcy na wykonanie dokumentacji. Ogłoszenie przetargu i podpisanie umowy na prace budowlane dla kociarni planowane jest na II połowę 2023 r., a zakończenie całej inwestycji na 2025 r.

Obecna kociarnia w schronisku Na Paluchu

Budynek będzie funkcjonował jako filia warszawskiego Schroniska na Paluchu. Wraz z powstaniem nowej kociarni placówka we Włochach będzie stanowiła przestrzeń wyłącznie dla psów. Dotychczasowy budynek przy ul. Paluch 2 jest za mały, aby zapewnić odpowiedni komfort wszystkim przebywającym tam bezdomnym zwierzętom. Rozbudowa obecnego obiektu dla kotów, z uwagi na ścisłą zabudowę, byłaby technicznie i organizacyjnie trudna do realizacji. Sytuacji nie rozwiązałaby również budowa nowej kociarni w miejscu obecnej.

Obiekt w Wawrze będzie czterokrotnie większy niż dotychczasowa przestrzeń dla kotów w Schronisku na Paluchu. W nowym budynku koty będą miały zapewnioną opiekę i leczenie w spokojnych warunkach – bez obcych zapachów i hałasu powodowanego szczekaniem psów. To z kolei będzie pozytywnie wpływać na socjalizację kotów. Na zwiększenie komfortu czworonogów wpłynie również bliskość terenów leśnych.

Kociarnia w Wawrze to kolejna inwestycja warszawskiego Schroniska na Paluchu. Obecnie trwają też prace projektowe dla nowego oddziału geriatrii dla psów w placówce. Inwestycja ma zostać zrealizowana w 2023 r. Więcej informacji o konkursie znajdziecie klikając TUTAJ.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Zwierzęta | Warszawa | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Biuro adopcji w Schronisku Na Paluchu, fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja: CC 3.0
zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pixabay