Dom 3

Projekty domów samowystarczalnych. Takie budynki pozwalają zaoszczędzić

Minęły już lata, od kiedy budując domy nie trzeba było przykładać wielkiej wagi do kosztów eksploatacji. Zebraliśmy projekty domów samowystarczalnych, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze – domownicy mają dostęp do własnego prądu, ciepła, chłodu i wody.

Jak zaprojektować domy autonomiczne o powierzchni użytkowej wynoszącej nawet 250 m kw.? Z odpowiedzią przychodzą architekci z pracowni Studio Wektor oraz ZYXAK Architekci i AC – PROJEKT. Stworzyli oni projekty domów samowystarczalnych o różnym charakterze i gabarytach, dostosowując ich wygląd do najczęstszych wymagań zawartych w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy.

Architekci stworzyli w sumie osiem projektów. To budynki, które są samowystarczalne – pozwalają oszczędzić prąd i wodę, a mieszkańcom zapewniają ciepło zimą i chłód latem. Oczywiście wiąże się to z koniecznością wykonania ekologicznych instalacji.

Dokonaliśmy całkowitej rewolucji w koncepcji budowy siedlisk. Wykorzystaliśmy większość najnowszych technologii. Prąd uzyskujemy oczywiście z paneli fotowoltaicznych o mocy 10kW i magazynu energii, ciepło i chłód pasywny z geotermii, czyste powietrze poprzez potężny rekuperator z filtrem antysmogowym F9, nawilżaczem wody i jednocześnie chłodzeniem pasywnym z gruntowego powietrznego wymiennika ciepła. Powietrze i woda w domu są uzdatniane w stopniu nigdzie indziej nie spotykanym łącznie ze sterylizacją – wyjaśnia Ewa Leszczyńska, właścicielka Studia Wektor.

Opracowanie technologii i systemów pozwalających na obniżenie kosztów było zadaniem priorytetowym. Dodatkowo autorom konceptu zależało na przygotowaniu uproszczonego schematu budowy w celu zminimalizowania stresu inwestorów i wyeliminowaniu błędów budowlanych. Właściciele takich budynków otrzymują bardziej rozbudowaną dokumentację projektową w przeciwieństwie do typowych projektów domów jednorodzinnych. W dokumentacji znajdują się szczegółowe rozwiązania i zastosowania konkretnych urządzeń.

Dom 5

Ile kosztuje budowa domu samowystarczalnego? Eksperci szacują, że budowa takiego domu jest droższa o 30 proc. w porównaniu do tradycyjnego budynku, zaś projektantom omawianych domów autonomicznych udało się znacznie obniżyć koszty głównie w oparciu o systemowe rozwiązania. Według ich kosztorysów różnica ceny końcowej wybudowania samowystarczalnego siedliska to tylko 10 proc.

Więcej informacji o projektach Fortecy klimatycznej znajdziecie na oficjalnej stronie www.fortecaklimatyczna.pl.

źródło: Forteca Klimatyczna (fortecaklimatyczna.pl)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy z fortecaklimatyczna.pl