Prosta stylistyka i dodatki vintage. Zaglądamy do mieszkania we Wrocławiu!

Prosta stylistyka i dodatki vintage – tak w kilku słowach opisać można wnętrze 90 metrowego apartamentu, który powstał na jednym z wrocławskich osiedli mieszkaniowych. Emwe studio architektury miało przyjemność zaprojektować wnętrze apartamentu. Wyjściowy układ funkcjonalny został zupełnie zmieniony i dostosowany do potrzeb Inwestora. Wnętrze miało być zachowane w klimacie męskim, ale jednocześnie przytulnym i bez zbędnych elementów. Wysokiej jakości materiały wykończeniowe użyte w projekcie miały podkreślić ponadczasową klasę i elegancję tej przestrzeni. 

Miłość od pierwszego wejrzenia – takie uczucie towarzyszyło Właścicielom tego mieszkania, kiedy zobaczyli je po raz pierwszy. 54- metrowe mieszkanie zlokalizowane w poniemieckiej willi ukrytej pośród dzikiego ogrodu na wrocławskich Krzykach, wymagało ogromnego nakładu pracy. Niemniej jednak Właścicielka o artystycznej duszy zobaczyła w nim ogromny potencjał. 

Głównym założeniem dla architektek z emwe studio architektury było odnalezienie się w kontakście miejsca i otoczenia oraz podjecie dialogu między przeszłością, a teraźniejszością przy jednoczesnym uszanowaniu oczekiwań Mieszkańców. 

Zmieniony został zupełnie układ funkcjonalny, który pozwolił dopasować przestrzeń do potrzeb Właścicieli i jednocześnie otworzył strefę dzienną na ogród. W wyoblonej kostce podkreślonej subtenym beżem ukryto łazienkę, spiżarnię i wysoką zabudowę kuchni. Pozostawiona ceglana ściana z łukim w subteny sposób podzieliła przestrzeń na strefę dzienną i sypialnianą. W zamyśle architektek aneks kuchenny będący integralną częścią salonu w swojej formie miał przypominać przedwojenną komodę w nowoczesnym wydaniu. Dębowy stół wzbogacony o znalezione na strychu kryształy miał łączyć kuchnię ze strefą wypoczynkową i być wyeksponowany na osi wejścia do mieszkania. Problematyczna loaklizacja komina pośrodku łazienki stała sie atutem i w naturalny sposób wydzieliła w niej strefę kąpielową.


Prosta stylistyka wnętrza o subtelnej kolorystyce została wzbogacona o vintage dodatki, które podkreślają przedwojenny charakter architektury. Beż i biel przeplata się we wnętrzu z wyrazistą bejcą drewna, czarną skórą oraz złotymi i chromowanymi akcentami. Minimalistyczna architektura wyrażona w wysokiej jakości materiałach stanowi idealne tło dla bauhausowych krzeseł Wassily Chair projektu Marcela Breuera oraz kultowej lampy  Gubi Semi. Ponad to we wnętrzu wyeksponowano kilka innych perełek znalezionych na strychu budynku, w tym obraz oraz kinkiety w kuchni. Te dodatki mają szczególną wartość dla Właścicieli, ponieważ są pamiatką po wcześniejszych mieszkańcach budynku. 

O pracowni:
Emwe to wrocławska pracownia architektury stworzona przez Ewelinę Chawawko i Emilię Kaczor. Tworzymy kompleksowe projekty wnętrz i budynków. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Nasza wiedza i doświadczenie w połączeniu z poczuciem estetyki i otwartością na niekonwencjonalne rozwiązania jest gwarantem stworzenia niecodziennej przestrzeni o ponadczasowej wartości.

Ewelina Chawawko / Architekt wnętrz –  kreatywne podejście, obserwacja nowych trendów oraz postrzeganie otoczenia przez pryzmat inspiracji. Doświadczenie zdobywała przy projektach wnętrz komercyjnych, w tym lokali gastronomicznych oraz przestrzeni hotelowych. W emwe odpowiada za proces kreatywny i projektowy. To spod jej ręki wychodzą projekty graficzne oraz fotorealistyczne wizualizacje. Prywatnie mama psa Koshi i miłośniczka kamienicowych wnętrz.

Emilia Kaczor / mgr inż. arch.  –  inżynieryjna wiedza architektoniczna, międzynarodowe doświadczenie oraz praca przy multidyscyplinarnych projektach zwieńczona zdobyciem uprawnień do projektowania bez ograniczeń. Analityczna pod względem funkcjonalnym i wykonawczym. Estetka do potęgi. W emwe odpowiada za techniczną i formalno-prawną stronę projektów, a także kontakt z Klientem i Wykonawcą. Po godzinach uzależniona od dobrej muzyki oraz aktywności. Ma słabość do pamiątek z minionych epok i przemycania ich do projektów.

źródło: https://emwe.pl

Zdjęcia: Martyna Rudnicka

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Wrocław | Apartament | Eklektyzm