Prosty dom na Śląsku. Zaprojektowali go tak, by ograniczyć hałas

Dom Atypowy znajduje się w miejscowości Wyry na Śląsku. Zaprojektowali go Magdalena Tokarska oraz Piotr Tokarski prowadzący pracownię TTAT.

To nie było łatwe zadanie. Architekci mieli zaprojektować dom, który stanie obok chaotycznie zaprojektowanych budynków wielorodzinnych i gastronomicznych. Aby uspokoić wizualnie teren postawili na prostą formę. Zlokalizowana w Wyrach działka znajduje się w bliskim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej co potęguje hałas. Kolejnym mankamentem jest lokalizacja po przeciwległej stronie drogi dojazdowej dwóch budynków restauracyjno-hotelowych, w których organizowane są przyjęcia okolicznościowe. To budynki z charakterystycznymi wieżyczkami, które widać na zdjęciach.

Projekt domu jednorodzinnego w Wyrach jest próbą poszukiwania odpowiedzi na te niekorzystne uwarunkowania na działce – tłumaczą architekci.

Głównym założeniem projektowym stało się ukształtowanie funkcji i formy domu w taki sposób, aby ograniczyć niekorzystny wpływ warunków zewnętrznych na komfort życia mieszkańców tj. hałasu generowanego przez drogę wojewódzką i restauracje. W tym celu pomieszczenia strefy nocnej i pozostałych funkcji zostały zamknięte w formie białych prostopadłościanów, które odpowiednio ułożone na działce otaczają strefę dzienną umieszczoną w centralnej części domu. Swój projekt architekci określili mianem “Domu Atypowego”. Dodatkowo ściana, która sąsiaduje ze wspomnianymi wcześniej kłopotliwymi zabudowaniami została pozbawiona otworów okiennych.

dom na śląsku


Dzięki takiemu rozmieszczeniu i ułożeniu względem siebie architekci uzyskali lepsze warunki akustyczne i odcięli domowników od hałaśliwych sąsiadów. Powstałe szczeliny kadrują widoki na ogród, a w jednej z nich zbudowano taras.

Projekt budynku został wyróżniony w 26. edycji Konkursu na Architekturę Roku Województwa Śląskiego 2020 w kategorii Dom Jednorodzinny.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Elewacja | Ciekawostki

Dom na Śląsku – fot. Tomasz Zakrzewski, źródło: TTAT