dom w Poznaniu

Prosty dom w Poznaniu. Zbudowali go na osiedlu Podolany

Dom INNY w Poznaniu to projekt pracowni Ktura Architekci. Budynek ma prostą formę i jasną elewację. Ten ponadczasowy design sprawia, że dom będzie dobrze wyglądać nawet za wiele lat.

Budynek składa się z dwóch brył: wysokiej popielatej i niskiej białej. Urozmaiceniem domu są charakterystyczne wysunięcia, które czasem pełnią funkcję miejscowego zadaszenia. Ta subtelna różnica w kolorach elewacji jest celowa – to bryła budynku i światłocienia mają urozmaicać jego wygląd.

Projekt tego budynku był dla architektów sporym wyzwaniem. Ograniczeniem była trudna działka z ciasną zabudową sąsiednią. Dom stanął na osiedlu Podolany na Jeżycach i ma w sumie 205 m kw. powierzchni. Główne wejście do budynku zaprojektowane zostało z boku – dzięki temu architekci mogli zaprojektować front nawiązujący do modernistycznych rozwiązań. Dom został nieco cofnięty w głąb działki, aby stworzyć przestrzeń przed budynkiem.

Założenie było przede wszystkim takie, aby wprowadzić maksymalna ilość światła dziennego do wnętrza, zachowując przy tym pełną prywatność. Dziś będąc tam, odczuwając tą przestrzeń w pełni, a przede wszystkim rozmawiając z mieszkańcami, wiemy że to założenie spełniliśmy – opisują Ktura Architekci.


Wewnątrz powstało sześć pomieszczeń na parterze i kolejnych sześć na piętrze. Do dyspozycji mieszkańców oddano garaż, który powiększony został o dużą część do przechowywania. Podział funkcji jest intuicyjny. Na parterze powstała część dzienna, która składa się z salonu z kuchnią i jadalnią, domowego biura pełniącego funkcję pokoju gościnnego, łazienki, strefy wejścia oraz pomieszczenia gospodarczego. Na piętrze powstały trzy sypialnie, dwie łazienki oraz pralnia z wyjściem na taras. Część jednokondygnacyjna domu widoczna od frontu to wspomniany już garaż.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Poznań | Ciekawostki | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Projekt: Ktura Architekci (www.kturaarchitekci.pl)

Zdjęcia: Fotografy (www.fotografy.eu)