Prosty i funkcjonalny. Jednorodzinny dom w Sosnowcu

Właściciele budynku zamieszkali w domu, który swą formą nawiązuje do klasycznych budynków z dwuspadowym dachem, ale jednocześnie jest nowoczesny i funkcjonalny. Dom w Sosnowcu zaprojektowali architekci z pracowni JK – ARCHITEKCI. Efekt? Zobaczcie.

Dom znajduje się w Sosnowcu, na terenie słabo zurbanizowanym, w otoczeniu łąk i lasów. Jego powierzchnia to 180 m kw. Projekt budynku przygotowali architekci: Marcin Jagiełło i Jarek Krysiak.

Forma domu w dużej mierze zdeterminowana została zapisami planu miejscowego, który to nakazuje budowę domów z dwuspadowym dachem i o konkretnym kącie nachylenia. Zapisy te narzucają więc wznoszenie raczej tradycyjnych brył, ale architekci zdecydowali się podzielić obiekt na dwie części i jedną z nich uczynić bardziej nowoczesną.

Część dolna wizualnie odcina się od góry. Ma okład horyzontalnej, powycinanej kostki. W podcieniach znalazły się duże, wygodne tarasy, które pozwalają na wypoczynek i kontemplację rosnącej w pobliżu przyrody. Zadaszenie osłaniają również część wejściową oraz zabezpieczają przeszklone miejsca przed nadmiernym przegrzewaniem w okresie letnim.

dom w Sosnowcu


Wnętrze architekci zaprojektowali tak, aby jego mieszkańcy mieli poczucie przestrzeni, dlatego nad częścią salonu oraz w obrębie schodów powstała dwukondygnacyjna strefa, która wizualnie powiększyła tę część domu.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Ciekawostki

źródło: JK – ARCHITEKCI

lokalizacja: Sosnowiec
powierzchnia: 180 m2 + garaż
autorzy: Marcin Jagiełło, Jarek Krysiak
data: projekt 2012, realizacja 2016