Przebudowa bliźniaka z lat 70-tych, którą przeprowadzili architekci z pracowni MFRMGR Architekci to przykład jak wiele możliwości dają tzw. domy typu kostka. Ich prosta bryła pozwala na łatwą przebudowę i odświeżenie budynku, co sprawia, że w dawnych bliźniakach drzemie olbrzymi potencjał.
Przebudowa bliźniaka z lat 70-tych wg. MFRMGR Architekci
Tematem projektu jest przebudowa domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej z lat 70-tych zlokalizowanego na niewielkiej działce w cichej i zielonej dzielnicy Warszawy. Projekt zrodził się z konieczności dostosowania struktury istniejącego budynku do indywidualnych potrzeb klienta. Dotychczasowy dom był za mały i niefunkcjonalny. Aby rozpocząć prace budowlane, niezbędne było uzyskanie zgód od odpowiednich urzędów. Mimo braku bezpośredniej ochrony konserwatorskiej nad budynkiem, teren, na którym się on znajduje, objęty jest ochroną. Miało to wpływ na niektóre nasze decyzje projektowe. Główną ideą projektu było to, aby budynek od ulicy był neutralny wizualnie i jak najmniej różnił się od sąsiadów.
„Z uwagi na zabudowę bliźniaczą, postawiliśmy na spójność wizualną. Natomiast od strony ogrodu wprowadziliśmy nadwieszoną kubaturę. Zabieg ten pozwolił na usprawnienie funkcji wewnątrz oraz na powiązanie widokowe z zielenią w ogrodzie.Dokonaliśmy znaczącej reorganizacji układu wnętrz, zachowując jednocześnie dotychczasowe wysokości stropów. Oryginalny program funkcjonalny, utworzony kilkadziesiąt lat temu, nie odpowiadał współczesnym potrzebom rodziny. Centralnie umiejscowiona klatka schodowa ograniczała dostęp światła. Utrudniała też komunikację pomiędzy pokojami dziennymi a kuchnią. Pogłębiliśmy także piwnicę, jednocześnie doświetlając niektóre pomieszczenia.” – tłumaczą architekci z pracowni MFRMGR Architekci
Przebudowa domy typu kostka – wnętrza
Kluczowym przedsięwzięciem, które stanowiło punkt wyjścia do stworzenia funkcjonalnego wnętrza, była reorganizacja komunikacji pionowej i poziomej. Zaprojektowaliśmy dwie nowe, otwarte klatki schodowe – jedna prowadząca z poziomu -1 na parter, a druga łącząca parter z poziomem +1.
„Jako projektanci skoncentrowaliśmy się na poprawie działania przestrzeni parteru oraz na dodaniu niezbędnych elementów, o które wnioskował inwestor. Istotnym zabiegiem stało się powiększenie strefy salonu i przedsionka przez nadwieszenie ich nad obrysem budynku. Efektem tego rozwiązania była również większa przestrzeń na kuchnię, jadalnię oraz wygodny przedsionek. To umożliwiło też wprowadzenie dużych okien od strony ogrodu.” – dodają
Na poziomie -1 powstał garaż, pomieszczenia magazynowe, techniczne, łazienkę oraz pokój, zapewniając doświetlenie kluczowych przestrzeni poprzez „wnęki doświetlające”. Na parterze, w strefie wejścia, znajduje się garderoba i toaleta, a obok zaprojektowano przestronną kuchnię z długim blatem oraz jadalnię. Część dzienna salonu, umeblowana kanapami od strony południowej, ma bezpośrednie wyjście do ogrodu. Na poziomie +1 umieszczono trzy sypialnie, łazienkę z prysznicem i wanną oraz garderobę. Sypialnia właścicieli ma wyjście na taras, częściowo zlokalizowany nad salonem. Dla doświetlenia klatki schodowej i korytarza przewidzieliśmy świetliki dachowe.
„Przy tym temacie inwestor powierzył nam projekt architektoniczny jak i projekt wnętrz co usprawniło proces realizacji budynku oraz dało spójny efekt końcowy. W środku obiektu zaproponowaliśmy jasne kolory oraz naturalne materiały. Na posadzce jest dębowa klepka oraz szlifowany beton. Łazienki wykończono marmurowymi płytkami oraz spiekami kwarcowymi.” – podsumowują
Front budynku kolorystycznie i stylistycznie nawiązuje do sąsiedniego segmentu. Jest wykończony naturalnym tynkiem pomalowanym na jasnoszaro. Odtworzyliśmy okna o oryginalnych podziałach. Natomiast nadwieszona od boku i ogrodu bryła, wykonana została z szarej betonowej cegły. Umieszczono w niej duże okna z proszkowo malowanymi aluminiowymi ramami. Subtelnym detalem dopełniającym ceglaną fasadę są specjalnie zaprojektowane prefabrykowane elementy betonowe, które podkreślają jakość kompozycji elewacji.
Metryka projektu:
Nazwa projektu – I5 / PRZEBUDOWA DOMU W ZABUDOWIE BLIŹNIACZEJ Z LAT 70 TYCH
Architekci / Autorzy – MFRMGR Architekci / http://www.mfrmgr.pl
Zespół: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak, Marcin Przygoda /
Projekt zieleni – Marta Tomasiak / Landscape Practice.com / http://landscapepractice.com/
Status projektu – 2024 / zrealizowany
Powierzchnia użytkowa – 225,33 m2
Lokalizacja – Warszawa, Polska
Zdjecia – Oni Studio / https://oni.com.pl/
O pracowni:
MFRMGR Architekci – wszystkie projekty, które tworzymy wynikają z połączenia naszych temperamentów, doświadczeń i sposobu postrzegania świata. Realizacje te są naszymi autorskimi rozwiązaniami, a w każdej z nich jest cząstka nas. Jesteśmy inni, ale też z tej odmienności wydobywamy części wspólne. Mamy świadomość, że tworzymy miejsca i obiekty, z których korzystają inni. Mamy wpływ na otoczenie. Ciągle zmieniamy się i rozwijamy tak, jak zmienia się świat.
W naszym sposobie pracy doceniamy tradycję zawodu architekta. Oprócz projektowania przy komputerze pracujemy też na makietach oraz rysujemy odręcznie. Realizacja to efekt drogi, jaką przechodzimy podczas całego procesu projektowego. Staramy się, aby nasza praca odpowiadała na potrzeby inwestora, ale też aby sprawiała radość nam, bo to napędza nas do wymyślania nowych rzeczy. W naszej pracy lubimy różnorodność. Zarówno ciekawi klienci jak i uwarunkowania np. lokalizacja powodują, że właściwie każdy nasz projekt jest inny. Nie idziemy na skróty, nie robimy stempli. Zamawiając u nas projekt, inwestor dostaje unikalne dzieło. Odpowiadające jego potrzebom. Zrealizowane przez zespół doświadczonych osób. Mamy świadomość, że ważne są terminy jak i budżet inwestycji.
Doświadczenie zdobywaliśmy pracując przy znaczących inwestycjach w największych firmach projektowych w Kraju. Współpracujemy ze sprawdzonymi branżystami. W naszym portfolio znajdują się projekty wnętrz i architektury. Pracujemy nad wnętrzami mieszkań, lokali gastronomicznych, przestrzeni biurowych. Projektujemy domy jednorodzinne, wielorodzinne oraz całe zespoły mieszkaniowe, biurowe oraz obiekty użyteczności publicznej. Projektujemy też przestrzeń miedzy budynkami oraz wystawy. Nasze projekty publikowano w prasie i mediach w Polsce i na całym świecie.
Warto dodać, że to nie jedyna przebudowa domu typu kostka, którą mieliśmy przyjemność opisywać. Poniżej znajdziecie kilka przykładowych publikacji w podobnej tematyce:
- PRL-OWSKA KOSTKA ZMIENIŁA SIĘ W NOWOCZESNĄ WILLĘ! TO KOLEJNA TAKA REALIZACJA W POZNANIU!
- JEDNORODZINNY DOM TYPU KOSTKA W SKANDYNAWSKIM STYLU. WCZEŚNIEJ BYŁ GARAŻEM!
- PRZEBUDOWA DOMU KOSTKI Z PRL. ARCHITEKCI ZMIENILI JĄ W CUDO
- POZNAŃ: PRZEBUDOWA DOMU “KOSTKI” Z PRL. EFEKT? JEST SKROMNIE I ŁADNIE
- MODERNIZACJA DOMU-KOSTKI Z PRL W POZNANIU [PRZED I PO]
- RENOWACJA PRL-OWSKIEJ KOSTKI. WYGLĄDA ZUPEŁNIE INACZEJ!
- ZMIENIŁ DOM KOSTKĘ Z PRL W MINIMALISTYCZNĄ WILLĘ. TAK TO SIĘ ROBI W TYCHACH!
- METAMORFOZA DOMU KOSTKI Z PRL [ZDJĘCIA PRZED I PO]
Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | Polscy projektanci | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie | Socrealizm