Przebudowa dawnej szkoły. Teraz działa tutaj hotel i restauracja

Przygotowanie projektu przebudowy budynku dla architektów stanowi wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli projektant ma do czynienia z ponad stuletnim obiektem. Przykładem jest projekt renowacji i rozbudowy dawnej szkoły w Wejherowie. Architekci z pracowni PB/Studio zadbali, by budynek odzyskał dawny blask i powiększyli go o nowoczesną część.

Budynek dawnej szkoły w Wejherowie powstał w 1890 r. W ramach prac przywrócono mu pierwotny wygląd. W kwestii rozbudowy architekci zdecydowali się działać na zasadzie kontrastu – zestawili historyczną bryłę z nowoczesną, parterową konstrukcją. Ta ostatnia nie mogła przytłoczyć zabytkowego gmachu, dlatego każdy detal został przez architektów dokładnie przeanalizowany. Dlatego projektując elewację architekci sięgnęli po drewno barwione na grafitowy kolor i zdecydowali się na ułożenie ich w kształt przypominający pawilon ogrodowy.

Detal elewacji został powtórzony w elementach małej architektury i w ogrodzeniu, dzięki czemu całe założenie nabrało spójnego wyrazu. Drewniana bryła rozcięta została dwoma przeszkleniami, które otwierają widok na ogród i zacierają granice między wnętrzem a częścią zewnętrzną.


W starym budynku znalazła się część hotelowa oraz restauracja. W nowym pawilonie powstała sala o otwartym planie. Mogą tutaj być organizowane koncerty, spektakle czy imprezy okolicznościowe. Wnętrza restauracji i pokoi hotelowych zostały zaprojektowane w odniesieniu do historycznej tkanki budynku, natomiast wielofunkcyjna sala w nowym pawilonie ma jasny, otwarty i nowoczesny charakter.


PB/STUDIO to autorska pracownia projektowa, którą prowadzą Jakub Piórkowski oraz Hanna Bialic. Pracownia powstała w 2011 r. i do dziś działa w Sopocie. Zespół doświadczenie zbierał realizując projekty o różnej skali, od wielkogabarytowych założeń architektonicznych i budynków po wnętrza komercyjne, prywatne oraz meble i produkty. Jakub Piórkowski jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, a Hanna Bialic wykształcenie zdobyła na International School of Design w Kolonii oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie obroniła dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa.

Zespół projektowy:

Architektura – Jakub Piórkowski, Filip Kozarski, Hubert Kowalski

Projekt Wnętrz – Jakub Piórkowski, Hanna Bialic, Filip Kozarski

Zdjęcia: Jakub Piórkowski