Przebudowa domu kostki w Sopocie. Powstał w latach 60-tych!

Przebudowa domu kostki miała na celu nie tylko modernizację domu – jego wnętrza i elewacji, ale również otwarcie domu na otaczający go ogród. Główna zmiana polegała zatem na powiększeniu otworów okiennych tak, by obraz za oknem był częścią wnętrza. Przebudowa nie trwała długo, bo zaledwie 6 miesięcy. Natomiast dom ewoluuje cały czas.

Za projekt odpowiedzialne są architektki z trójmiejskiego studia and.home. Było to dla nich szczególne wyzwanie, ponieważ jest to dom stworzony dla Rodziny jednej z architektek. Dom mierzy nieco ponad 250 metrów kwadratowych. Budynek posiada dwie kondygnacje. 

Parter to duża otwarta przestrzeń, w której wzajemnie przenikają się funkcje salonu, jadalni, kuchni i pracowni. Na górze znajdują się trzy sypialnie oraz łazienka. W salonie na pierwszy plan wysuwa sie zabudowa z telewizorem wraz z półką z marmuru arabescato. Na tle szary tynk strukturalny. Na podłodze zastosowaliśmy microcement. Kuchnia i reszta domu dopełniona jest duża ilością drewna. 

Zaprojektowana przestrzeń leży na działce w bliskim sąsiedztwie lasu. Doświetlenie domu znajduje się głównie od strony pięknego ogrodu. Życzeniem właścicieli było jasne przestronne wnętrze,  dlatego starałyśmy sie bazować na naturalnych wykończeniach – drewno, kamień, tkaniny. Do współpracy zapraszałyśmy zaprzyjaźnionych rzemieślników, natomiast poprzez wypracowany kompromis pewne elementy są wykorzystane powtórnie. Tak jest w przypadku bukowej podłogi na piętrze czy kredensu pozostawionego przez poprzednich właścicieli domu. 

Przestrzeń zmienia sie stale, z pewnością nie ma narzucać stylu – rzeczy które używają mieszkańcy na codzień bądz sa ich pasją maja tu swoje miejsce. Niektóre elementy wystroju wnętrza wędrują z właścicielami z poprzednich mieszkań – tak jest w przypadku lampy Ingo Maurera czy stołu z litego drewna w jadalni. Wiele elementów właściciele wykonali sami – niewątpliwie okres zamknięcia w domach wyzwolił we wszystkich pokłady twórcze.

O architektach: 
And.home – “Jesteśmy trójmiejskim duetem zajmującym się projektowaniem wnętrz mieszkań, domów, obiektów komercyjnych oraz mieszkań inwestycyjnych. Pracownia and.home powstała z pasji i przekonania, że estetyka najbliższego otoczenia, czyli to jak mieszkamy, wpływa na nasze samopoczucie i zachowanie.” – czytamy na stronie architektów

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Metamorfoza | Sopot | Polska | Renowacja | Elewacja

źródło: Przebudowa domu kostki w Sopocie /  www.andhome.pl
zdjęcia: Fotomohito