Przebudowa domu w Belgii: architekci zmienili go w biuro

Nietypowa przebudowa domu to projekt zrealizowany w miejscowości Ingelmunster w Belgii. Blisko stuletni dom został rozbudowany o nową część, w której powstało biuro.

Nową część budynku zaprojektowali architekci z belgijskiej pracowni Declerck-Daels. To wyjątkowy projekt bo został przygotowany dla firmy budowlanej Monument Group, która specjalizuje się w renowacji i restauracji obiektów o historycznej wartości. Ich rozbudowana siedziba w Ingelmunster miała stać się wizytówką ich profesji, dlatego w tej realizacji wszystko musiało być dopięte na ostatni guzik.

W codziennej pracy eksperci z Monument Group najpierw starają się poznać historyczny budynek, określić sposób jego budowy, następnie wykorzystać najlepsze współczesne narzędzia i techniki budowlane. W ten sposób „przywracają chwałę” starej architekturze.

Właśnie w taki sposób przebudowali stary dom na swoje biuro. Bryła jest swego rodzaju dworkiem zaprojektowanym w eklektycznym stylu. Historyczna część zbudowana została w 1925 r. Oryginalne elewacje zostały dokładnie odnowione i wyglądają jak nowe. Architekci nie mogli ingerować w układ wnętrz starej części budynku, jednak musieli znaleźć miejsce dla pracowników, ale nie tylko ! Właściciele chcieli tu stworzyć zakładowy dom, będący połączeniem domowego spokoju z energią biura. W efekcie zbudowano tutaj również bar, kawiarnię, pokój wypoczynkowy, salon, pokój rozrywek i dwa pokoje dla gości. W budynku jest też kuchnia i klasyczna sala konferencyjna. Zatem nie zobaczymy tutaj standardowych biurek ustawionych obok siebie. W belgijskim biurze celem jest budowanie więzi między pracownikami, którzy w nowym lokum mają się czuć, jak w domu.


Przebudowa domu w Belgii to wyjątkowy projekt, bo z powodzeniem udało się tu połączyć historyczne elementy ze współczesnymi formami. Wrażenie robi kontrast między starą a nową częścią – ta ostatnia wyróżniona została elewacją wykonaną z płytek o zielonym kolorze. Prosty kształt i barwa nowej części doskonale podkreśliły historyczną bryłę.

Wnętrze jest próbą połączenia starego i nowego. Znaleźć tam można elementy renesansowe i neobarokowe, takie jak parkiet i boazerie, podłogi, dekoracje, kominki. To wszystko sprawia, że wnętrze zyskało wyjątkowy, harmonijny klimat.

Czytaj więcej: Biuro | Ciekawostki | Metamorfoza | Cegła

fot. Tim Van de Velde, źródło: Declerck-Daels Architecten